Golfpályából naperőmű

Japánban az utóbbi években különösen nagy hangsúlyt kapnak a megújuló energiákat előállító erőművek. Mivel telepítésük a sűrűn lakott országban sokszor gondot okoz, ötletes megoldásokkal igyekeznek új területeket bevonni a termelésbe. Rájöttek például, hogy a bezárt golfpályák ideális terepet nyújtanak naperőmű telepek létesítésére.

30 évvel a csernobili nukleáris katasztrófa, és 5 évvel a Fukusimai atomerőmű-baleset után, valamint a globális éghajlatváltozás és a fogytában levő fosszilis nyersanyagok okozta kihívásokra is reagálva, az utóbbi időben világszerte fokozottabb figyelem irányul a megújuló energiaforrások felé. Az építészet is igyekszik reflektálni a megváltozott energiafelhasználásra: passzív házakat, fenntartható épületeket terveznek; ugyanakkor több figyelem irányul az átfogóbb megoldások felé. Most induló sorozatunkban ilyen törekvéseket kívánunk bemutatni, kiemelve miként lehet egy megújuló energiájú erőmű környezetének része; vagy hogyan válhat egy nagyobb épület avagy üzem önmagában is energiatermelővé; milyen átfogó építészeti, energetikai megoldásokat lehet alkalmazni egy városrész – vagy akár egy miniállam – „zöldítésére”, fenntarthatóságára.

Japánban a 2011-es atomerőmű-baleset radikálisan átrajzolta a hagyományos nyersanyagforrásoktól elzárt szigetország energiatérképét. A biztonsági okokból hirtelen leállított 50 atomreaktor korábban a japán áramellátás bő negyedét szolgáltatta. Noha az energiaéhség igen nagy, az ország mégsem kíván fosszilis nyersanyagok elégetésével energiához jutni, a nukleáris termelés pedig csak a korábbi szint töredékére állt vissza, mindemellett számos hang szól annak végleges leállítása mellett is. Az elmúlt fél évtizedben nagy lendülettel fogtak bele a megújuló energiatelepek fejlesztésébe, amelyek nem csak biztonságos és környezetkímélő módon tudnak üzemelni, hanem a szükséges „nyersanyag” a helyszínen fellelhető, nem kell máshonnan importálni, szállítani. A tokiói kormány komoly erőkkel támogatja a megújuló energia előállítással foglalkozó magánvállalkozásokat, a sűrűn lakott országban azonban nem egyszerű megfelelő terepet találni az új erőművek telepítésére.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfeleinek az MVM

Az MVM 2024. november 29. és 2025. január 5. között több mint öthetes önkéntes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei körében. Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az MVM egyetlen lakossági ügyfelénél sem kapcsolja ki az áramot és a földgázt az ünnepi időszakban - tájékoztatta az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. szerdán az MTI-t.