Tudtad, hogy észrevétlenül fészkeli be magát otthonodba, munkahelyedre, hogy alattomosan lassanként rombolja egészségedet, mindennapi közérzetedet?
Ha nem, ismerkedj meg a témával, hogy a láthatatlan ellenség ne legyen állandó vendéged.
A beteg épület szindróma mára tudományosan bizonyított tünetegyüttese szerteágazó:
- fejfájás
- szemszárazság, szemgyulladás
- émelygés, hányinger, szédelgés
- torokszárazság, köhögés
- rossz közérzet, hangulatingadozás
- izomgörcsök
- légszomj
- bőrirritáció
De mégis hogy okozhatja mindezt az épület, melyben élünk?
Az összetett tünetegyüttes okozója a fokozott oxigénhiányos állapot. A levegő magas szén-dioxid tartalmának hosszútávon romboló hatása van. Ehhez társulnak az épületeink kipárolgása révén a vegyi anyagok, a felhasznált tisztítószerek, melyek feldúsulnak a levegőben, írta a c3technik.hu.
Amennyiben házunkat jelentősen körbeszigeteltük, nagyon modern, nagyon energiatudatosan terveztük házunkat, jól záródó nyílászárókkal, a mai kor követelményeinek megfelelően, a természetes filtráció gyakorlatilag nullára csökken. Olyan mintha zacskót húznánk a házra. A belső térben felhalmozódott pára nemcsak fullasztó, kellemetlen, de lecsapódva penésztelepek melegágya lesz. A penész megjelenésével pedig tovább romlik az amúgy is rossz légminőség az épületen belül.
De akkor mi a megoldás?
Szellőztetni kell!
Ahhoz, hogy megelőzzük életterünkben a beteg épület szindrómát, a lakásunkat erőteljesen szellőztetnünk kell. Ha mindezt természetes módon szeretnénk megtenni, ez azt jelenti, hogy óránként 10-15 percet kell teljesen kinyitni a helyiségek ablakait. Éjszaka is!
Ez ma, főleg a téli időszakban rettentő energiapazarlás! Hiszen nem azért költünk annyit épületeink nyílászáróira, hőszigetelésére, hogy az ott megspórolt energiát az ablakon kiengedjük! Mai korszerű épületeink akkor tudnak egészségesen működni, ha a lakás levegőminőségét mesterséges, gépi szellőzéssel egészítjük ki.
Hogyan is működik mindez?
Központi lakásszellőztető rendszernél a légkezelőgép a külső térből friss levegőt juttat a belső helyiségekbe, majd a használt, párás levegőt kivezeti a kültérbe. Teszi mindezt úgy, hogy a légkezelőgép hőcserélőjén keresztül a belső tér hőjének energiáját visszanyeri a rendszer, és újrahasznosítva visszavezeti a lakásba. A szűrőkön keresztülhaladó levegő így már pormentes, tiszta, egészséges légállapotokat eredményez.
Ne hagyjuk, hogy lakókörnyezetünk tönkretegye az életünket!
Gondoljunk már a tervezésnél a szellőzés fontosságára éppúgy, mint az alapozásra, vagy a tetőfedésre is gondolunk!
forrás: www.c3technik.hu
(támogatott tartalom)