Mitől passzív a passzívház?

Gyakran kérdezik, hány minősített passzívház található hazánkban. Nehéz pontos adatokkal szolgálni, mivel nem minden passzívház esik át a hivatalos minősítési eljáráson. Cikkünkből kiderül, mennyibe kerül a minősítés, s többek között az is, hány magyar épület szerepel jelenleg a nemzetközi passzívház adatbázisban.

A minősítés igazolja, hogy az adott épület valóban megfelel a német szabványnak, fűtési energiaigénye nem haladja meg a 15 kWh/(m²év) értéket, összes primerenergia-igénye nem több, mint 120 kWh/(m²év), légtömörsége pedig legfeljebb 0,6 1/h.
Összehasonlításképpen: a hagyományos téglaszerkezetű épületek 300-400 kWh/(m²év) energiát használnak fel A passzívház a hagyományos épületszerkezetekhez képest 80-90%, vagy akár 100% energiát takarít meg. (Forrás: Wikipédia)

A fűtési energiaigényt és az összes primerenergia-igényt PHPP-számítással, a légtömörségi értéket pedig Blowerdoor-teszttel kell igazolni. A PHPP-számítás költsége épülettől függ, egy átlagos adottságú családi ház esetében nagyjából 150 ezer forint a költségvonzata. A Blowerdoor-teszt valamivel olcsóbb, többnyire 50-80 ezer forintba kerül. A passzívház minősítést kizárólag akkreditált minősítő végezheti – magyar nyelven is elérhető a szolgáltatás -, a minősítési eljárás költsége 500 euró, a minősítő munkadíja pedig 1500 euró jelenleg. Pontosan a felsorolt költségek miatt a minősítéshez nem minden építtető ragaszkodik, előfordulhat azonban, hogy az épület a szigorú tervezési-építési kritériumoknak megfelel.

A nemzetközi passzívház adatbázist a német Passivhaus Institut és a Passivhaus Dienstleistung GmbH hozta létre, később társult az IG Passivhaus Deutschland és az iPHA (Nemzetközi Passzívház Szövetség). Az adatbázis áttekintést ad a világban eddig megépült, minősítési eljáráson átesett passzívházakról. Az adatbázis sem tekinthető azonban teljesnek, nem minden minősített passzívház szerepel a listában (általában a tervezők küldik el az adatokat a német passzívház intézetnek). Az adatbázis minden fontos műszaki adatot feltüntet, és fotók is találhatók az adott épületről. Egyelőre 11 minősített magyar passzívház szerepel a listában. Szekér László, a Passzívházépítők Országos Szövetségének elnöke szerint kétszer ennyi passzívház épült hazánkban az elmúlt 3-4 évben.

Az adatbázisban fellelhető magyar passzívházak listája ITT található >>
A passzívház ‘nagyhatalomnak’ számító Németországból több mint 1700 épület szerepel, de a passzívházépítésben ugyancsak élen járó Ausztriából mindössze 40. Érdekességként: 6 japán, 20 angol, 26 amerikai passzívház található – többek között – az adatbázisban.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Kína és Magyarország új kutatóközpontot hoz létre Zalaegerszegen

Intelligens, új energiájú járművekre és energiatároló rendszerekre fókuszáló kutatási, fejlesztési és tanúsítási központot tervez létesíteni Zalaegerszegen egy kínai–magyar konzorcium.