Harmincötezer méter magasra repítettek napelemeket

Újabb szakaszához érkezett a stratoszférában is használható napelemes repülőgép, a Solarstratos programja: 35 ezer méter magasba repítettek szombaton egy napelemekkel ellátott ballont, hogy vizsgálják, miként viselkednek ekkora magasságban – írja az MTI.

A legjobb időjárási körülmények közepette minden a lehető legjobban ment, hogy elérjük a kitűzött magasságot – közölte Raphael Domjan, projektfelelős. A svájci pilóta és csapata 2012-ben először hajózta körbe a földet napelemekkel hajtott katamaránnal. A kísérlet azt szolgálta, hogy kiderítsék, miként viselkednek a napelemek, például felbomlanak-e a sztartoszférában. A ballon visszatérése után a napelemeket laboratóriumban fogják vizsgálni.

A kísérletbe bevont szilíciumcellák ugyanolyanok, mint amilyeneket a Bertrand Piccard és csapata tervezte Solar Impulse napelemes repülőgépen használnak. Nagyon hőállónak kell lenniük, hiszen a sztratoszférában mínusz 70 Celsius-fok van.

Domjanék azt tervezik, a Solarstratos 2018-ban indul útjára. A kétüléses repülőgép hossza 8,5 méter, szárnyszélessége 24,8 méter, súlya 450 kilogramm. A pilóták űrruháját Oroszországban fogják elkészíteni.

A gépet a tervek szerint 22 négyzetméternyi fotovoltaikus napelemes rendszer látná el energiával több mint 24 órán át. Domjan szerint mintegy öt órát venne igénybe, hogy feljussanak a kívánt magasságba.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.