Hárommilliárd forint támogatás kutatásra a Széchenyi és a Pannon Egyetemnek

Járműipari, energetikai és környezeti kutatásokra 3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a győri Széchenyi István Egyetem és a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Programja (TÁMOP) keretében.

Az országban egyedülálló tudományos együttműködés a felsőoktatás minőségének javítását szolgálja és mindkét egyetem tudományos színvonalát erősíti – mondta a projektet ismertető sajtótájékoztatón Szekeres Tamás, a Széchenyi Egyetem rektora kedden Győrött.
Az intézmény vezetője rámutatott: a környezeti problémák, az alternatív energiák, továbbá a hatékonyság, a gazdaságosság kérdései csak erős alapkutatási háttérrel válaszolhatóak meg napjainkban. Erre szövetkezett a két egyetem.

A konzorciumi résztvevők bíznak benne, hogy a nyáron kezdődő, s két évig tartó kutatási program gazdaságélénkítő hatást is eredményez, így a gazdaság szereplőinek érdekeit is szolgálja – mondta Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora.
A támogatási összeg csupán 30 százalékát fordíthatják beruházásra a pályázat nyertesei, a nagyobb hányadot a kutatási célokra költik. A projekt fókuszában a jármű- és közlekedésiparhoz, továbbá az energetikai és a környezeti kérdésekhez kapcsolódó kutatások állnak – ismertette a pályázat tartalmát Czinege Imre egyetemi tanár, a kutatás győri vezetője.

A professzor hangsúlyozta: a nemzetközi szinten is érzékelhető környezeti kihívások bizonyítják a projekt létjogosultságát. A prognózisok szerint ugyanis a világ járműparkja a jelenlegi 800 millióról 2050-re kétmilliárdra nő. Ez az emelkedés azonban nem járhat együtt az energiafogyasztás ilyen arányú növekedésével. A kutatás fő irányai ezért kiterjednek egyebek között a belső égésű motorok mechanikai hatásfokának javítására, továbbá járműipari anyagok és nagy energiatartalmú, környezetbarát üzemanyagok kifejlesztésére, valamint jármű-informatikai kutatásokra.
E feladatok elvégzésére az ötszázalékos önrésszel együtt 3,2 milliárd forintot használhatnak fel az együttműködő egyetemek.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.