Köztudott, hogy aktualitást nyert a globálissá vált környezetszennyezés problémája. Éppen ezért foglalkoznunk kell vele. Hiszem, hogy "magánemberként" is sokat tehetünk. Egyre inább előtérbe kell, hogy kerüljön az alternatív energiahordozók használata otthonunkban is.

Hogyan csökkentsük téli fűtésszámlánkat?

Köztudott, hogy aktualitást nyert a globálissá vált környezetszennyezés problémája. Éppen ezért foglalkoznunk kell vele. Hiszem, hogy “magánemberként” is sokat tehetünk. Egyre inább előtérbe kell, hogy kerüljön az alternatív energiahordozók használata otthonunkban is.

Aki éppen a fűtési rendszerük felújítását tervezi, íme egy jó ötlet, mivel lehetne költséghatékonyan fűteni. A fatüzelés hátrányait küszöböli ki a mindössze 10% nedveséget tartalmazó pellet használata. De mi is valójában a pellet, teszi fel a kérdést a felsofokon.hu. A pelletálás egy régóta ismert eljárás, tulajdonképpen a brikkettálás speciális változata. Azzal a jelentős különbséggel, hogy a pelletálás során az alapanyagot kötőanyag hozzáadása nélkül, nagy nyomáson préselik. 100 %-ban természetes fa illetve biomassza alapanyagokból sajtolt, henger alakú granuláum. A tömörítés előnye, hogy tiszta ,jól kezelhető, csomagolható és gazdaságosan szállítható anyagot eredményez. Energiahordozóként világszerte leginkább a fafeldolgozó iparban keletkező gyaluforgács és fűrészpor hulladékot hasznosítják pelletálásra, ugyanis a legkevesebb ráfordítással, közvetlenül alkalmas pellet gyártására. A tűzelésre szánt nagyobb tömörségű pellet a tűzipellet elnevezést kapta. Amikor pellettel fűtünk, tulajdonképpen fát égetünk. Méghozzá úgy, hogy biztosítjuk a fatüzeléshez szükséges ideális feltételeket. Felmerülhet a kérdés mindenkiben, hogy akkor miért épp pelletet használjuk? Mert jó befektetés már középtávon is: tüzelőrendszer cseréje esetén már öt éven belül megtérül a ráfordított összeg. Kiváló hatásfokkal rendelkezik, ezért a pellet jóformán nem kerül többe, mint a legolcsóbb számon tartott fa. Kényelmes megoldás.

A pellet-energia környezetbarát, mert vagy fahulladékot dolgoz fel, vagy kizárólag erre a célra termesztett energiaültetvényekről származó faaprítékot. A fapellet égetésekor csak annyi szén-dioxid keletkezik, amennyi a fa természetes korhadásakor amúgy is felszabadulna. Magyarország adottságai rendkívül jók energianövények termesztésére. Egyúttal támogatva van ezzel a helyi mezőgazdaság is. Számos előnye mellett nyilvánvalóan hátrányokkal is bír. A legnagyobb talán a befektetés költsége. Mindezekkel együtt én a pellet mellett rakom le a voksom.

Ajánlott tartalom

Energiaügyi Minisztérium: kormánybiztosi találkozó Pozsonyban, fókuszban az átveendő áram ára

Ötödik alkalommal egyeztettek a bős-nagymarosi vízlépcső kérdésének mindkét fél számára megnyugtató rendezése érdekében a téma kormánybiztosai szerdán Pozsonyban. Czepek Gábor 2024 márciusa óta felelőse az ügynek a magyar kormányban, kinevezése óta rendszeressé váltak a szakmai találkozók a partnerekkel. Most ismét Peter Molda szlovák kormánybiztossal tárgyalt - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).