Hogyan pályázzak Budapesten az ingyenes napelemes támogatásra?

Február hatodikáig pályázhatnak a 100 százalékban vissza nem térítandő napelemes rendszerekre a Pest megyében és Budapesten élők.

Hosszú várakozás után tavaly decemberben végre elstartolt országosan is az a napelemes és fűtéskorszerűsítési program, amelyben 100 százalékig vissza nem térítendő támogatást biztosítanak az alacsony jövedelmű háztartások számára. A programot négy ütemben, regionális bontásban valósítják meg. Az első térségben a pályázati lehetőség december 6-án nyílt meg, december 27-én pedig az ütem utolsó csoportja, Budapest és Pest megye is elindult. A régióban első körben február 6-án 18:00 óráig nyújthatnak be pályázatot. A csomagban tetőre telepített napelemek szerezhetőek be; valamint napelemes rendszer kiépítése, fűtési rendszer hőszivattyúval történő elektrifikálása, villamosenergia-tároló beépítése és nyílászárócsere valósítható meg. Az első kategóriára legfeljebb bruttó 2,9, a másodikra pedig 11,3 millió forint szerezhető. A támogatás 100 százalékig vissza nem térítendő, viszont csak olyan ingatlanok számára érhető el, ahol a tulajdonosok 2020. évi átlagjövedelme legfeljebb 4,85 millió forint volt. Azt is fontos kiemelni, hogy a programban csakis szerződéssel, a pályázati oldal listájában szereplő vállalkozókkal lehet megvalósítani a tervezett projektet.

Ebből a szempontból a térség igen szerencsés: az egész országot tekintve Budapesten és Pest megyében működik a legtöbb regisztrált kivitelező. Ez azt jelenti, hogy viszonylag könnyű lehet az alkalmas vállalkozások megtalálása, persze érdemes türelmesnek lenni, hiszen a program miatt jelenleg óriási az érdeklődés a hazai napelemes piacon, sok cég leterhelt. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a régió meglehetősen fejlett. A programmal az egyik kiemelt cél a szegényebb térségek fejlesztése, ennek megfelelően Budapesten és Pest megyében nem kimagasló az elérhető keretösszeg. A térségben ráadásul kevesebb a fejlesztendő járás. Ez azért fontos, mert a sikeres pályázók között egy olyan pontrendszer révén állítanak fel sorrendet, amely a háztartásban élő gyermekek száma mellett az ingatlan földrajzi elhelyezkedésével is számol. Egy háromgyermekes, szegényebb környéken fekvő ingatlan például jóval előbbre kerül, mint egy gyermektelen, fejlett járásban lévő háztartás, ami a megszerezhető támogatás mértékét is befolyásolhatja.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.