Hogyan számíthatják ki önkormányzatok a megújuló energia befektetéseik megtérülését?

Hogyan várhatnánk el, hogy csökkentsék intézményeik szén-dioxid kibocsátását, ha nem szembesülnek a mértékével és nem ismertek számukra az alternatívák?

Az ilyen kérdésekben segíti a Visegrádi országok önkormányzatait és mikro-régióit a négy ország környezetvédelmi civil szervezeteinek a projektje, melynek eredményeként hozzáférhetővé vált a térségek helyhatóságai számára egy online eszköz, amivel többek között a helyi biomassza felhasználásában rejlő lehetőségeket mérhetik fel, továbbá egy online felület, ahol intézményeik szén-dioxid kibocsátását ellenőrizhetik, vagy épp kiszámíthatják a helyi energia beruházások gazdasági hatásait.

Annak ellenére, hogy a Visegrádi országok jó adottsággal rendelkeznek a fenntartható fejlődés megvalósítására, vidéki térségeik gazdaságilag elmaradottak.  Ezért a szlovák központú Föld Barátai – Szlovákia, a lengyel Zöld Hálózat, a Magyar Természetvédők Szövetsége – Föld Barátai Magyarország és a cseh Természetvédelmi Szövetség – Veronica Alapszervezete “VIDÉKI TÉRSÉGEK ENERGIA-ÖNRENDELKEZÉSE: Nemzetközi összefogás az intelligens energia alapjainak megteremtésére” című nemrég zárult projektje keretében a Visegrádi országok vidéki térségeinek helyi energia-önellátásának elősegítésén dolgoztak.

A projekt egyik eredményeként új online eszköz segíti az önkormányzatokat és a mikro-térségeket a potenciális energia megtakarítások és helyi energia erőforrások felmérésére mind a négy Visegrádi országban. Ez segítséget nyújt a térségeknek a helyi energia-stratégiák kialakításában.

A helyi energiaforrások fenntartható használatának ösztönzésére új módszertanokat fejlesztettek és teszteltek, hogy felmérjék, milyen helyi lehetőségek rejlenek a biomasszában az energia előállítás szempontjából és az erdősítés hogyan használható fel éghajlatvédelemre. A Visegrádi országok önkormányzatai kapnak egy olyan hozzáférést egy webes alkalmazáshoz, amely kiszámítja az önkormányzati épületek szén-dioxid lábnyomát, valamint a helyi energia beruházások gazdasági hatásait.

“Az energia a helyi gazdaságok egyre fontosabb ágazatává válik, és azok az önkormányzatok, melyek az intelligens energiarendszerek elérésén dolgoznak, hamarosan érezni fogják tevékenységük gazdasági hatását” – mondta a projekt koordinátora, Juraj Zamkovsky.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.