Az ország nagyméretű biomassza energiatermelésének egyik rendszere csak és kizárólag baromfiürülékből nyeri a szükséges energiát.

Hollandia újrahasznosítja baromfiürülékét

Az ország nagyméretű biomassza energiatermelésének egyik rendszere csak és kizárólag baromfiürülékből nyeri a szükséges energiát.

Ez az alternatív energia súlyos problémát old meg, hiszen a baromfiürüléknek magas a környezeti hatása. Az erőmű az ország 1,2 tonnányi baromfihulladékát alakítja át, évente mintegy 440000 tonnát. 36,5 megawattos teljesítményével hozzávetőlegesen 90000 háztartást lát el energiával. A rendszer építtetője és üzemeltetője a holland multinacionális cég, a Delta egy semlegesítő rendszernek szánta a projektet, amivel megakadályozható, hogy az üvegházhatást okozó gázok, mint a széndioxid és a metán a légkörbe kerüljenek a baromfiürülékből, amit a földeken trágyaként alkalmaznak.

Korábban 800000 tonna baromfihulladékot kellett hatalmas költségekért külföldön feldolgozni. Most, a folyamat során visszamaradt anyagot fogják foszforban és a káliumban gazdag műtrágyaként tovább hasznosítani. Az energiát adó ürüléket az egyik holland szövetkezet is biztosítja, így ösztönözve tagjait a környezetkímélő és profitot is termelő hulladékkezelésre.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.