Homokvárat épít a napelemes robot

Emberek helyett épít homokszobrokat barcelonai építészhallgatók robotja. A környezetbarát gép napenergiával működik, szobrait pedig a hullámok sem tudják szétmosni.

Újabb munkát vesznek ki a robotok az ember kezéből: a Stone Spray nevű, a 3D-nyomtatókhoz hasonlóan működő robotkar sokkal látványosabb alkotásokat tud építeni, mint bármelyik strandoló, írja az origo.hu . A gép homoképítményei ráadásul tartósabbak, mint a hagyományos homokvárak, mert a víz mellett egy kis ragasztót is spriccel rájuk az eszköz. A várépítő robotot három spanyol építészhallgató építette a barcelonai FabLab barkácslabor-felszerelés segítségével. Az eszközzel a helyszínre telepíthető, digitális gyártástechnológiákban rejlő potenciált akarták bemutatni. A robot a helyben talált homokkal, és a tartályába töltött, vízzel hígitott ragasztóval dolgozik. A Stone Spray által használt technológia nem új: a robot fejlesztői szerint korábban már építészeti méretű munkadarabok is készülhettek már hasonló eljárással. A robot által kinyomtatott homokvárak tapintása leginkább a korallokéhoz hasonlít, a homokozóban felhúzható épületek magassági korlátja pedig negyven centiméter. A működéshez szükséges energiát napkollektorokból gyűjti össze a robot, az elektromos áram mellett azonban még sűrített levegőt is kell betáplálni az eszközbe egy külső tartályból.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.