Így lehet összerakni szinte negyedannyi idő alatt egy teljes épületgépészeti rendszert

Az építőipar termelési volumene csökkenő tendenciát mutat és az iparág jelentős átalakuláson megy keresztül, ezért a fennmaradáshoz új ötletek és megoldások kellenek.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Ilyen a GLT Delta Épületgépészeti Kft. újítása, amely 3D felmérés és modell alapján legyártja az elemeket, amelyekből akár negyedannyi idő alatt összeszerelhető egy épület gépészeti rendszere. A cég nemrég Európa tíz leginnovatívabb építőipari cége közé is bekerült és úttörő megoldását tavaly K&H családi vállalatok kiválósági díjjal ismerték el. A díjra idén is lehet jelentkezni augusztus 9-ig ezen a linken.

A KSH májusi adatai alapján az építőipari termelés volumene 3,8 százalékkal csökkent az áprilisi adatokhoz képest. Mindemellett az iparág jelentős megújuláson, átalakuláson megy keresztül, ami olyan új technológiák alkalmazását követeli, amelyek hazai és nemzetközi szinten is versenyképesek. Nem elég tehát alkalmazkodni a változó piaci helyzethez, szemléletváltásra van szükség, azaz olyan innovatív megoldásokkal kell előrukkolni, amelyek megkülönböztetnek és versenyelőnyt generálnak. Nem olyan régen például Kínában egy cég 1 nap alatt húzott fel egy tízemeletes épületet előre legyártott elemek segítségével. Hazánkban is egyre többen, például a családi tulajdonban lévő GLT Delta Kft. alkalmaz ehhez hasonló technológia innovációt és 3D modellezés alapján hoz létre épületgépészeti rendszereket. A családi vállalkozás nemrégiben Európa tíz leginnovatívabb építőipari cége közé is bekerült és tavaly K&H családi vállalatok kiválósági díjjal is elismerték tevékenységüket.

A K&H családi vállalatok kiválósági díjunk célja a magyar családi vállalatok gazdasági hozzájárulásának és társadalmi elkötelezettségének elismerése. A díjra négy kategóriában pályázhatnak a cégek: hosszú távú stratégia, sikeres generációváltás, környezetvédelmi fenntarthatóság és innováció kategóriában. Utóbbiban azokat a fejlesztéseket díjazzuk, akik mernek és tudnak új szemléletet belevinni a
megoldásaikba. Ilyen a GLT Delta Kft., akiknek innováció-vezérelt szemlélete és módszereik nemcsak itthon, de nemzetközi szinten is az élvonalban vannak – mondta el Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok központ vezetője.

Az elemes építkezés a jövő

Az építőipari cégeknek egyszerre kell megfelelniük a változó piaci elvárásoknak, mint például a modern
technológia újítások beépítése, környezetbarát és újrahasznosított építőanyagok használata, energiatakarékos megoldások alkalmazása, és az egyéni igényeknek. Ilyen lehet például a teljesen egyénre szabott lakó- és munkakörnyezet kiépítése, ami másfajta tervezési és építési megoldásokat igényel. A GLT Delta Kft. közel tíz éve kezdte el a 3D épületszkennelést alkalmazni és az előre szerelt gépészeti rendszereket gyártani, a technológia azonban most kezd igazán berobbanni. Ennek oka, hogy az elemes építkezés hatékonysága minden téren megmutatkozik. Az előre legyártott modulokból negyedannyi idő alatt összeszerelhető egy épület – legyen szó ipari létesítményről, irodáról, lakóparkról vagy kereskedelmi ingatlanról – és az építési helyszínen keletkező hulladék is minimalizálható. Emellett szinte nullára redukálódik a hibázás lehetősége, mert a gyári körülmények között történő elkészítés lehetővé teszi a jobb minőségellenőrzést. Ráadásul nemcsak a kivitelezési idő csökkenthető, de a gyártásnál is sokkal kevesebb élőmunkával és anyagveszteséggel kell számolni, amivel jelentős költségmegtakarítást lehet elérni.

Meggyőződésünk, hogy a mai világban a technológiai újdonságok segítségével sokkal részletesebb, pontosabb és gyorsabb munkát tudunk végezni. Hiszünk benne, hogy rengeteget lehet még fejlődni és most még elképzelni sem tudjuk, hogy tíz-húsz év múlva milyen technológiák állnak majd rendelkezésünkre az építőiparban, és azokat hogyan tudjuk a legjobban használni mindennapi működésünk során. Az biztos, hogy a városiasodás és a rohamos fejlődés hatására rengeteg új épület és beruházás fog épülni, és nem mindegy, hogy milyen hatékonysággal és környezeti hatással tesszük ezt – fejtette ki Cserkúthy András, a K&H családi vállalatok kiválósági díjat nyert GLT Delta Kft. ügyvezető igazgatója.

A K&H családi vállalatok kiválósági díjra meghosszabbított határidővel, 2024. augusztus 9-ig várják a
példaértékű vállalati gyakorlatokat.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.