Így néz ki 4 millió napelem az űrből

A Tibeti-fennsíkon, Kelet-Kínában 4 millió napelemtábla perzselődik csendesen a napon. A napelemek a Longjanghszia-gát Napelemparkhoz tartoznak, amely a világ legnagyobb napelemfarmja. Az erőmű több mint 26 négyzetkilométeren terül el a magasan fekvő, sivatagi tájon.

A komplexum létesítését 2013-ban kezdték, és azóta gyorsan növekszik a területe. A NASA Föld Obszervatóriuma által 2013 áprilisában és 2017 januárjában készített műholdképek összehasonlításán jól látszik, hogyan borítja be az egyre több panel a másra amúgy nemigen használható felületet. A naperőmű természetesen jóval több, mint egyszerű útszéli látványosság. Jelenlegi 850 megawattos kapacitása egy nagyjából 140 000 lakosú, sok áramot használó város elektromosenergia-igényét képes fedezni.

Hatalmas fejlesztések

A Longjanghszia-gát Napelempark egyik eleme a Kínában lejátszódó jelentős megújulóenergia-forradalomnak. Az ország 103 milliárd dollárt fektetett 2015-ben a megújuló energia hasznosításába. Ez majdnem fele annak, amennyit az egész világon erre a célra fordítottak (286 milliárd dollár) Kínában óránként másfél futballpályányi napelemtáblát fektetnek le. Ilyen ütemben az ország 2018-ra megvalósítja a 2020-ra kitűzött célt. Kína a tervek szerint 2020-ra 110 gigawatt energiát nyer majd napelemekből és 210 gigawattot szélerőművekből., írta az origo.hu.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.