Íme, a vörösiszap-katasztrófa dokumentumfilm

Már két év is eltelt az ajkai vörösiszap-katasztrófa óta, de vannak, akik sosem felejtik el a tragédia napját.

Az OzoneNetwork TV stábja az iszapömlés idején is a helyszínen forgatott, és most visszatértek megnézni, mi változott az elmúlt időszakban. A film feltárja a tragédia okait és következményeit, a településen végzett mérések döbbenetes adatait, valamint a látványos számítógépes grafikákkal megmutatja, mi történt az iszapömlést megelőző pillanatokban. Magyarország történetének egyik legnagyobb környezeti katasztrófája a szemünk előtt történt, mégis rengeteg kérdés övezi még mindig. Az OzoneNetwork TV az iszapkatasztrófára emlékezve egyórás dokumentumfilmet mutat be az eseményről és utóéletéről a tragédia második évfordulóján. A környezetvédelemmel aktívan foglalkozó csatorna műsorkészítőinek legfontosabb célkitűzése a katasztrófa megtörténtéhez vezető okok teljes körű feltárása, de szakértők bevonásával az iszapömlés környezeti hatását és következményeit is kutatják. A filmben megszólaltatják azokat, akik az évtizedeken át féltve őrzött emléktárgyaikat, a szülői házukat, a megélhetésüket veszítették el, nyilatkozataik segítségével a tragédia lelki hátterébe nyerhetünk bepillantást.

2010. október 4-én 12:25 perckor a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka melletti tízes vörösiszap-tározó kazettája átszakadt. Az egymillió köbméternyi erősen lúgos, mérgező, maró hatású zagy percek alatt elöntötte Kolontárt és Devecsert, befolyt a házakba, magával sodorta az embereket, autókat és minden mozdítható tárgyat. Tíz ember meghalt, négyszázhatan megsérültek, ebből százhúszan súlyosan. Kipusztult a Torna patak teljes élővilága, elszennyeződött a Marcal folyó, nem sokkal később pedig a szennyeződés a Dunába is bekerült. A dokumentumfilmek operatőre, Molnár Gábor így emlékszik a forgatásra: „Amikor itthonról elindultunk, azt hittem, hogy a házak közvetlenül a tározó mellett lesznek. Amikor leértünk, szörnyű látvány fogadott, láttam, hogy a tározótól igen nagy távolságra lévő házak is súlyosan károsodtak. Akkor értettem meg, hogy milyen nagy mennyiségű iszap zúdult a környékre. A fiam abban az évben született, ezért számomra a legszörnyűbb az iszapos törött játékok látványa volt.” Az OzoneNetwork szerkesztő-riportere, Rideg Richárd elmondása szerint: „Amikor történik valami olyan, amire nehéz szavakat találni, akkor mindig megjelennek a megfelelő emberek és elmondják, mi történt vagy éppen mi történhetett. A vélt vagy valós felelősök meg a karjukat tárogatják, hogy akkor most ők mit is mondhatnának. Mi nem ezt akartuk megmutatni. Természetesen rengeteg szakértő szólal meg a dokumentumfilmben, de a történetet a túlélők mesélik el.

Talán ez az 55 perc segít mindannyiunknak egy kicsit jobban megérteni a 2010 októberében történteket.”Az Origo Zrt. televíziós üzletágának programigazgató-producere, Pálmai L. Ákos elmondta: „Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy jó minőségű, nézhető és informatív dokumentumfilmek készüljenek Magyarországon. Ebben az alkotásban a 21. század televíziós technikáját használjuk, szemléletes számítógépes animációkkal mutatjuk be hogyan és miért történt a tragédia. Célkitűzéseink között szerepel még több magyar téma feldolgozása. Nemsokára újabb OzoneNetwork dokumentumfilmmel találkozhatnak az OzoneNetwork TV nézői.” A dokumentumfilm egyszerre lesz ingyenesen elérhető október 4-én 12:00-tól a T-Home Moziarénában, a UPC Videótárban, a Videa.hu és a YouTube videómegosztókon és az OzoneNetwork TV Facebook oldalán. Este az OzoneNetwork TV műsorán 22:00-kor lesz látható, a Parlament Televízióban pedig 23:00-kor kerül adásba A vörösiszap-katasztrófa című magyar dokumentumfilm.

Ajánlott tartalom

Elindult az állatvédelmi témahét

Kezdetét vette az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság által szervezett állatvédelmi témahét, melyhez több mint 307 ezer gyermek és közel 2400 oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozott - tájékoztatta az állatvédelemért felelős kormánybiztos hétfőn az MTI-t.