India beruház a napenergiába

Több nemzetközi és indiai lap is megszellőztetett egy kormánytervezetet miszerint 2020-ig 20 gigawatt napenergia-kapacitás elérését tervezi az állam.

A hivatalos reakció szerint az adatok és elképzelések még képlékenyek és nagyban változhatnak, ám bennfentesek tudni vélik, hogy a 20 gigawattos célérték stabil pont. Szakértők három hullámban tartják elképzelhetőnek a megvalósítást, az első etapban az 1-1,5 gigawatt elérése a reális. A tervezet szerint elsősorban hotelek, kórházak és kormányépületek hasznosítanák a nap energiáját, és közel 300 millió háztartás világítását oldanák meg ily módon. A projekt megvalósulásával India az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását évente 42 millió tonnával csökkentené.

A hírek az Acme Group érdeklődését keltették fel leginkább. A vállalat bejelentette, hogy 2010-ben esedékes 10 megawatt teljesítményű szolártermikus erőművük átadása után újabb projektekbe fognak Indiában. Az új tervek összesen 230 megawatt kapacitással bírnak, a cél pedig a költségek csökkentése. Az első üzem költsége körülbelül 3,14 millió dollár/ megawatt, ezt kívánják redukálni 1,68 millió dollár/megawattra, melyhez a méretgazdaságosság és az Indiában olcsóbb anyagköltség segítheti hozzá a vállalatot.

A 2010-ben üzembe helyezendő 10 megawattos erőmű mellett Rajasthanban, az Acme Maharashtrában egy 5, Gujaratban egy 110, míg Madhyaban egy 100 megawattos projektet tervez. A vállalatnak ezen felül még rengeteg lehetősége van az országban, hiszen egy 1000 megawattra szóló különleges engedélyük van a szolártermikus technológia felhasználására.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.