Harminc év technológiai innováció, kiemelkedő eredmények és megismételhetetlen élmények jellemzik a világ egyik legnagyobb kihívását jelentő mérnöki diákversenyét, a Shell Eco-marathon Europe-ot.
Ezúttal Európa és Afrika harminc országából 230 diákcsapat kapott meghívást Rotterdamba, hogy május 21. és 24. között eddig nem látott energia-hatékonysági technológiákkal kísérletezzenek közúti körülmények között. A verseny egyedülálló lehetőséget biztosít a diákok számára, hogy általuk tervezett és épített járműveket teszteljenek azzal a céllal, hogy minél nagyobb távolságot tegyenek meg egy kWh energiával vagy egy liter üzemanyaggal.
A verseny történetében először idén hét magyar csapat képviseli hazánkat a megmérettetésen. A verseny legrégebbi magyar résztvevője az először 2008-ban induló Óbudai Egyetem csapata mellett a nyolcadik alkalommal induló győri Széchenyi Egyetem SZEnergy alakulata is már tapasztalt résztvevőnek számít.
Az európai megmérettetés harmincadik évfordulóján először száll versenybe a Budapesti Műszaki Egyetem Shark és Paradicsom csapata. Szintén most először üdvözölhetjük az indulók sorában a Szegedi Tudományegyetemről érkező STECO csapatot.
A felsőoktatási intézményeken kívül két középiskola is képviseli hazánkat Rotterdamban. A Kecskeméti Kandó Kálmán Szakközépiskola diákjai már rutinos versenyzőknek számítanak, a pécsi Árpád Fejedelem Gimnázium diákjai azonban most tehetik először próbára járműtervezési tudásukat.
Az idei verseny különleges
A verseny hatalmasat fejlődött az elmúlt 30 évben. Történetének első évében, ahogy arról az 1985-ös korabeli fotók tanúskodnak, körülbelül húsz, fából készült jármű állt a startvonalhoz, amelyek nagy részét fűnyírómotor hajtotta. Három évtizeddel később a rendezvény éves résztvevői száma 3 000-re, a látogatók száma pedig több mint 40 000-re nőtt. Napjainkban a diákok két különböző tervezői kategóriában; a futurisztikus „Prototípus” és a városi autókhoz jobban hasonlító „Városi Koncepció” kategóriában nevezhetnek, amelyeken belül további alkategóriákba sorolják a járműveket a felhasznált energiaforrás alapján. Az innovatív technológiák és a kreatív tervezés most is különösen fontos szerepet játszanak a megmérettetésben.
Az évek során a járművek és a technológia is folyamatosan fejlődött, ahogy Európa szerte egyre több csapat szállt be a versenybe, hogy újabb és újabb energiahatékonysági rekordokat állítson fel saját kategóriájában, képviselve iskoláját és hazáját. Az első európai megmérettetést, amelyet 1985-ben rendeztek a svájci Henry Csapat nyerte a „Prototípus” kategóriában. Ők 680 kilométert tudtak megtenni egyetlen liter üzemanyaggal. Azóta harminc év telt el és a diákok egyre nagyobb távolságokat értek el. 2014-ben a francia Microjoule La Joliverie csapata ugyanebben a kategóriában új rekordot állított fel: hihetetlenül hangzik, de sikerült 3 314,9 kilométert megtenniük egyetlen liter üzemanyaggal.
A jövő autói
A májusi megmérettetésre készülve a diákok már lázasan dolgoznak legújabb innovatív megoldásaikon és technológiákon, hogy minél több kilométert tegyenek meg járműveikkel. A 3D-s nyomtatás, a szélcsatornás tesztelés vagy az online vezérelt fojtószelep csak néhány példa azok közül a legújabb eljárások közül, amelyeket a versenyzők bevetnek a siker érdekében. Idén új energiakategóriát is választhatnak a diákok, a CNG-t, a sűrített földgázt, amely egy alacsony széntartalmú üzemanyag és a benzin illetve dízel potenciális helyettesítője.
“A 2015-ös európai szezon rendkívül izgalmasnak ígérkezik. Mivel a 30. versenyt ünnepeljük, a teljes Shell Eco-marathon családdal újraéljük az elmúlt három évtized legizgalmasabb történéseit, de még ennél is fontosabb, hogy a jövőre koncentráljunk, és azokra az új technológiákra, amelyek segítségével választ találhatunk a jövő energetikai mobilitási kihívásaira. Kíváncsian várom, hogy idén milyen eredményeket érnek el a diákok, különösen a magyar csapatok” – osztotta meg idei elvárásait Juhász Péter, Shell Hungary Zrt. kiskereskedelmi üzemeltetési igazgatója.