Iszapömlés – Rendkívüli ellenőrzést és civil kontrollt sürgetnek zöldszervezetek

Rendkívüli ellenőrzés szükséges az almásfüzitői zagytározónál – továbbá az, hogy a zagytározóknak helyi lakosokból és szakértőkből álló civil ellenőrző bizottsága is legyen – közölte az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Válaszúton Alapítvány kedden az MTI-vel.

A zöldszervezetek közös közleményükben emlékeztetnek az almásfüzitői vörösiszap kockázatai kapcsán készült tudományos kutatásokra, konkrétan egy tanulmányra is, Viczián István: “Az almásfüzitői vörösiszap zagytározók környezetgeomorfológiai viszonyai” című munkájára.
Fentiekre hivatkozva állítják: a hétfői Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa súlyos kérdéseket vet fel az Almásfüzitőn tárolt vörösiszap lehetséges környezeti kockázatairól. A vörösiszap erősen lúgos, nehézfémtartalma hétszerese az átlagos talajoknak. Az almásfüzitői tározók nehézfémtartalma összesen 120 ezer tonna. Ráadásul az almásfüzitői vörösiszap radioaktivitása 10-20-szorosa a magyarországi talajok átlagértékének. A vörösiszap veszélyes hulladék.
Almásfüzitőn, csaknem 50 éven keresztül, 1997-ig timföldgyár működött, melynek veszélyes hulladékát, a vörösiszapot a település környezetében, a Duna közvetlen szomszédságában helyezték el – közel 200 hektárnyi területen, több mint 12 millió tonna hulladékot.

A területen 7 zagytározó kazettát alakítottak ki, a legnagyobb, a VII. kazetta részben ma is fedetlen, a többi fedett. A zagytározókba több ezer tonna egyéb veszélyes hulladékot – salakpernyét, bőrgyári cserzőanyagot, galvániszapot – is leraktak, valamint a tározó gátjába építettek bele. A VII. kazetta lefedése részben a dorogi veszélyeshulladék-égető pernyéjével történt – áll a közleményben.
A zöldszervezetek szerint az almásfüzitői vörösiszap igazi környezeti kockázatát elhelyezése okozza. A zagytározók környezete ugyanis korábban mocsaras terület volt, ezt a területet 10 kilométer hosszú árvízvédelmi töltés választja el a Dunától, ami több helyütt a zagytározók gátja is. Árvíz idején a zagytározók mintegy szigetként állnak ki a Dunából. A zagytározók közelében található az almásfüzitői Kis- és Nagykolónia is, lakott területeivel.
A vörösiszap tározók kialakításakor nem terítettek agyagréteget, így a megfelelő védelem nélkül épült tározók a talajvizet szennyezhetik. A Duna kis és közepes vízállása idején ez a szennyezett víz a talajvíz áramlásának iránya miatt a Dunába kerülhet. A jelenlegi zagytározók területe korábban folyó- illetve patakmeder volt, ami most is a talajvíz áramlásának fő irányát megszabja. Ezek a gátak állékonyságát is nagyban gyengítik – áll a közleményben.
A zagytározók körüli talajvízfigyelő kutakban többször mértek a határértékeket jóval meghaladó toxikus fém és fluorid-koncentrációkat – emlékeztetnek a zöldszervezetek.

Ajánlott tartalom

Elindult az állatvédelmi témahét

Kezdetét vette az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság által szervezett állatvédelmi témahét, melyhez több mint 307 ezer gyermek és közel 2400 oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozott - tájékoztatta az állatvédelemért felelős kormánybiztos hétfőn az MTI-t.