Itt a világ első repülő motorja

Bár a Star Wars filmekben látott antigravitációs motorok sebességével és manőverezhetőségével az Aerofex által fejlesztett jármű egyelőre nem versenyezhet, mégis figyelemre méltó mérnöki teljesítmény áll mögötte.

A cég járműve nem kerekeken közlekedik, hanem fúvókák és propellerek hajtják meg. Működtetéséhez nincs szükség motoros jogosítványra, egyszerűen kormányozható, és a 48 kilométeres óránkénti sebesség sem jelent közvetlen életveszélyt a sofőrre, írja az index.hu. A magassága viszont igen: a jármű akár négy és fél méter magasra is felemelkedhet. Nem ez az első eset, hogy valaki repülő motor gyártásával kísérletezik. A hatvanas években volt egy másik kezdeményezés, de a mérnökök nem tudtak mit kezdeni az instabilitásból fakadó problémákkal, amitől a jármű életveszélyessé vált. Azóta láthattunk néhány ígéretes kezdeményezést, de valódi repülő motort mostanáig senkinek nem sikerült készítenie.

Egy űrhajótervezéssel foglalkozó mérnök, Mark De Roche megalapította az Aerofexet, és csapatával megoldotta a feladatot. Olyan mechanikai vezérlőrendszert terveztek, amely a gép három forgástengelye közül egyensúlyba hoz kettőt, így mindig ellensúlyozza az aerodinamikai egyenletlenségeket, ami a jármű mozgatásához és egyenesben tartásához szükséges. A pilótának innentől fogva csak egyensúlyban kell maradnia, de ezzel mindenki elboldogul, aki tud biciklit vagy motorkerékpárt vezetni. De Roche azt nyilatkozta, hogy mivel a pilóta egyensúlyozása ösztönös és állandó, a gép különösebb erőfeszítés nélkül kezelhető.

Sajnos a cég egyelőre nem tervezi kereskedelmi forgalomba hozni a járművet. Először az amerikai hadseregnek szeretnék eladni. A cég szerint a motor jól használható nehéz tárgyak szállítására olyan terepen, ahol más szállító járművek nem tudnak közlekedni az út rossz minősége, vagy a teljes hiánya miatt. A helikopterekkel és más repülőgépekkel szemben a repülő motor ráadásul kanyonokban, hidak alatt, falak közelében vagy fák között manőverezve is használható.

Ajánlott tartalom

A BYD 100 milliárd jüant invesztál intelligens technológiái fejlesztésébe

A BYD 100 milliárd jüant invesztál intelligens technológiái további fejlesztésébe, célja a mesterséges intelligencia és az autóipar rendszereinek összehangolása, és ez által a mindennapi autózás kényelmesebbé, biztonságosabbá tétele - közölte a kínai autógyártó abból az alkalomból, hogy átadták a márka tízmilliomodik, új energiákkal hajtott modelljét tulajdonosának.