Januártól engedélyköteles a napelem, napkollektor

Az ombudsman azt kérte a belügyminisztertől, hogy vizsgálja felül a háztartási célú napelemek és napkollektorok felszerelését építési engedélyhez kötő új kormányrendelet előírásait – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint Szabó Máté ombudsman A válság vesztesei a paragrafusok fogságában című projektjének keretében vizsgálta meg a megújuló energiaforrások alkalmazásának jogszabályi feltételeit. Az alapjogi biztos jelentésében megállapította, hogy az építési engedélyezési eljárásról szóló, január 1-jén hatályba lépett kormányrendelet építési engedélyezési eljáráshoz köti a háztartási célú napelemek és napkollektorok felszerelését, és csak a bontásuk végezhető bejelentés vagy építési engedély nélkül. Szabó Máté azt kérte a belügyminisztertől, hogy vizsgálja felül a szabályozást, amely álláspontja szerint hátrányos a napenergia hasznosítása szempontjából, továbbá sérti az egészséges környezethez való jogot és a jogbiztonság követelményét is. Pintér Sándor válaszában elismerte, hogy a napkollektorok felszereléséhez szakmai szempontból nem szükséges az építési engedélyezési eljárás vagy bejelentés, és a kormányrendelet kiegészítése mellett foglalt állást. A belügyminiszter a napelemek esetében ugyanakkor vitatta a biztos kezdeményezését, azzal érvelve, hogy a napelemek várható elterjedése miatt szükséges egy differenciált, méretfüggő anyagi norma kidolgozása, és az országos településrendezési és építési követelményekről szóló jogszabály (OTÉK) módosítása. Az ombudsmani jelentés teljes szövege itt olvasható.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.