Japán – paradicsom az európai zöld tech-cégeknek

A megújuló energiák piaca robbanásszerűen növekszik, ez a trend várhatóan folytatódni fog. Milyen lehetőségeket tartogat ez az európai vállalatoknak, milyen technológiákra van szükségük a japán cégeknek?

Egy úszó napelem-farmra visszük el önöket, Kobe mellett – az itt termelt áramot az ország nagy szolgáltatói veszik át. A technológiát egy francia középvállalkozás, a Ciel et Terre – Ég és Föld – alkalmazta a helyi körülményekre.

– Japánban az elektromos energia nagyon drága, viszont sok a napsütés – mondja Neige Bréant, a cég sales menedzsere. – Ugyanakkor sok a hegyvidék, a talajon nagyon bonyolult és költséges lenne napenergia-farmokat létrehozni, miközben rengeteg a szabad vízfelület. Ez elképesztő potenciált jelent , ami az úszó napenergia-farmokat illeti.

Amikor az Ég és Föld megérkezett Japánba, rögtön helyi partnerek után nézett. A napelemeket a Kyocera nevű nagyvállalattól szerezték be.

A projektek finanszírozása érdekében a francia cég Japán egyik legnagyobb üzleti befektetőjét környékezte meg. Az együttműködés gyümölcsözőnek bizonyult.

– Az elmúlt két évben több projektjüket is finanszíroztuk – mondta a Century Tokyo Leasing Corporation vezetője. – Elmondták, hogy már több nagy nemzetközi beruházás áll mögöttük, ezért úgy döntöttünk, hogy beszállunk a cégbe, és tizenöt százalékos tulajdonrészt szereztünk.

A francia vállalkozás mára húsz sikeres japán projektet zárt le, a legutóbbi hónapokon belül munkába áll.

– Szeptembertől egy tizenhárom megawatt teljesítményű új létesítményt telepítünk Tokió mellett, a Yamakura duzzastónál – mondta a Ciel et Terre Japan elnöke. – Ennek a teljesítmény egy egész két tized megawatt. A következő tizenkétszer nagyobb lesz. A legnagyobb Japánban, sőt az egész világon.

Az Ég és Föld számára a japán tapasztalatok és az itt szerzett üzleti hitelesség további nemzetközi megbízások felé nyitják meg az utat.

A jövő hónapban liberalizálják a japán energiapiacot. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a japánok, akik híresen környezettudatosak, maguk választhatják meg az áramszolgáltatójukat. Emiatt a szakértők szerint a cégek növelni foják a napenergia arányát a portfóliójukban.

A napenergia jelentős erőkkel képviseltette magát a megújuló energiák éves ipari vásárán is Tokióban. Ez év végére Németország után Japán lesz a napenergia-panelek legfontosabb piaca. Szakértők szerint a trend kihat a többi alternatív energiahordozóra is, a japán gépkocsigyártók például a hidrogén-üzemű autók fejlesztését erőltetik. Az európai vállalatok számára jó lehetőségeket tartogat a biomassza- és a szélerőművek piaca is.

– Sokkal több tapasztalatuk van az ilyen projektek lebonyolításában: ha Japánba jönnek, és itt helyi cégekkel fognak össze, az mindkét fél számára jelentős előnyökkel járhat – mondta a Bloomberg New Energy Finance zöldenergia szakértője.

A párizsi klímakonferencián Japán azt vállalta, hogy az üvegházi gázkibocsátását huszonhat százalékkal csökkenti kétezerharmincig – ami azt jelenti, hogy a megújuló energiaszektor hosszú, virágzó időszak elé néz a szigetországban.

forrás: hu.euronews.com

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.