A kerék volt az, ami forradalmasította az életet a Földön. Segítette az emberi fejlődést, és az ipari forradalomban is jelentős szerepet játszott.

Japánban már szállnak a vonatok

A kerék volt az, ami forradalmasította az életet a Földön. Segítette az emberi fejlődést, és az ipari forradalomban is jelentős szerepet játszott.

Ráadásul gyorsan tudunk vele A-ból B-be eljutni. Úgy fest a tudósok szeretnének minket leszoktatni a kerékhasználatról, mely megváltoztathatja az eddigi közlekedési szokásainkat. Az egyik “leszoktató” ötlet az Aero-Train, mely 10 centiméterrel a föld felett, lebegve közlekedik, elképesztő, 350 km/h-s sebességgel. Az úgynevezett “föld-effektus”-t használva, az Aero-Train a föld felett pár centivel száll szó szerint egyik pontból a másikba. A teljes mértékben szél és napenergiával működő vonatnál a súrlódás alacsony, ezért hatékonyabb a jelenleg használt vonatoknál. Az Aero-Train jelenleg csak prototípus a Tohoku Egyetemen, Japánban, de a tervezők remélik, hogy 2020-ra üzembe helyezhető lesz. Kína már használ keréknélküli vonatokat, az úgynevezett “maglev”-eket. Ezek a vonatok jelenleg a Shanghai Pudong Nemzetközi Repteret, és a Sanghai-i metrót összekötő vonalon közlekednek. Ezek a gépek is pár centivel a föld felett lebegve közlekednek. A vonat mágneses mezőt használ, mely segítségével nincs súrlódási erő, így a sebessége eléri az 581 km/h-t.

maglev

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.