Régészeti skanzen építését tervezik Jászdózsára, ahol a Jászságban folytatott ásatások eredményeit felhasználva a térségre jellemző lakóépületeket mutatnák be.

Jászsági régészeti skanzent terveznek Jászdózsára

A munkák szakmai előkészítésében segítő Kertész Róbert, a szolnoki Damjanich múzeum régésze hétfőn elmondta az MTI-nek, hogy az ötlet a polgármestertől, Szerencsés Istvántól származik. Közlése szerint a majdan az önkormányzat által működtetett skanzen  fokozatosan valósulna meg. Elkészítéséhez több tízmillió forintra lenne szükség, és a kivitelezéshez uniós pénzre is pályáznának. Jelenleg a Tarna holtág mentén kijelölt terület megszerzése a feladat, mivel annak egyik része köz-, másik része magántulajdonban van.

Kertész Róbert tájékoztatása szerint a skanzenben helyet kapnának a 16-18 ezer évvel ezelőtti lakóhelyektől a jász épületformákig bezárólag a Jászságban valaha létezett lakóházak. Kialakítanának egy jellemző jász portát is, ahol az ott lakók mindennapi mezőgazdasági tevékenységével is megismerkedhetnének a látogatók.
A szakember kitért arra, hogy egy tájrekonstrukció részeként helyreállítanánk az ősi Tarna folyóra jellemző ártéri erdős területet, és annak tisztásain építenék fel az egyes korszakok házait.

Ajánlott tartalom

Nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint eddig gondolták

Mintegy 50 ezer, ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze.