A jövő útja áramot termel, elnyeli a zajt és elolvasztja a jeget. Köln közelében megnyitották Németország első ilyen, napelemes útját.

Jeget olvaszt és áramot termel a jövő útja

A jövő útja áramot termel, elnyeli a zajt és elolvasztja a jeget. Köln közelében megnyitották Németország első ilyen, napelemes útját.

A kísérleti, 90 m-es útszakaszt 150 napelem fedi. Építője három állami kutatóintézettel együttműködve hozott létre olyan elemeket, amelyek teherautók terhelését is elbírják, átengedik a fényt és nem csúsznak. Csak ez a kis, 200 m2-es szakasz évi 16.000 kW óra áramot tud termelni – négytagú család egy éves fogyasztását. Gondoskodtak a biztonságról is: a modulok feszültsége csak 30 Volt, ami sem emberre, sem állatra nem veszélyes. A fejlesztők egyik különösen nehéz feladata volt csúszásmentessé és az időjárási szélsőségeknek ellenállóvá tenni a felületet. Azt „dombok” és”völgyek” jellemzik: a dombokat a különösen kemény korunddal vonták be. Az út szerkezete lehetővé teszi, hogy a víz lemossa a szennyeződéseket és megakadályozza az aquaplaningot, amikor nagy esőben kormányozhatatlanná válnak az autók. A szakemberek szerint a német úthálózatot (nem számítva az autópályákat) napelemekkel beborítva 20 millió elektromos járművet lehetne indukciós árammal, menet közben vagy a parkolókban tölteni, piacesprofit.hu.

Az ilyen utak építésének (nyilván rendkívül magas) költségét az illetékesek nem árulták el, csak annyit: a négyzetméterenkénti 250 eurós ártól lehet a módszer gazdaságos. Egyébként ilyen utat elsőnek Hollandiában építettek. Létezik a technológia Kínában, terveznek napelemes utakat Los Angelesben és a Szilikon-völgyben is.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.