Jéghegyek fenyegetik a kutatást

A grönlandi jégtakaró olvadása veszélyezteti a tengeri olajkutatásokat, a sziget partvidékén ugyanis egyre gyorsul a jéghegyek leválása – állítják tudósok és környezetvédők.

A grönlandi és más sarkvidéki vizeken tevékenykedő olajcégek alábecsülhették a globális fölmelegedés veszélyeit – derül ki a Bloomberg összeállításából, írja a napi.hu. A leszakadó jéghegyek száma emelkedik, így a cégek, amelyek nélkülözhetetlen kockázati kalkulációk alapján végzik tevékenységüket, idejétmúlt információkra támaszkodnak – idézte Jan-Gunnar Winthert, a norvég sarkkutató intézet vezetőjét a hírügynökség. A társaságoknak frissíteniük kellene adatbázisukat ahhoz, hogy felkészültek legyenek – tette hozzá a szakember. A sziget partvidéki vizein több nagy olajtársaság, így például a Royal Dutch Shell kutat energiahordozók után – az Egyesült Államok földrajzi kutatási adatai szerint eséllyel, ugyanis akár 50 milliárd hordó olajat és gázt is tartalmazhatnak a környékbeli lelőhelyek.

A sarkvidéki lelőhelyek a prognózisok szerint mind nagyobb arányban részesülnek majd a teljes globális kitermelésből a következő évtizedekben, a jelenlegi kevesebb mint egy százalékról öt százalék közelébe bővülhet 2040-ig, legalábbis az oslói Rystad Energy szerint. Jelenleg csupán szeizmikus mérések zajlanak a térségben, legközelebb 2013-ban, vagy 2014-ben kutathatnak olaj után a régióban a helyi bányászati hivatal tájékoztatása szerint. A legtöbb jégtömb Grönland nyugati partjainál szakad a tengerbe, a mintegy 100 gleccserből évente 10 000-30 000 nagyobb egység hasad le. Már jéghegynek minősülnek a felszín fölé mindössze egy méterrel kiemelkedő, mindössze 100 tonnás tömbök, de akadnak több mint 75 méterrel kiemelkedő, 10 millió tonnás jéghegyek is. Júliusban egy, a Manhattan-félszigetnél kétszer nagyobb jéghegy tört le egy gleccserről a sziget észak-nyugati partvidékén, és a szigetet borító jég 97 százaléka olvad. A Nasa műholdja július 8. és 12. között azt tapasztalta, hogy a nyáron megszokottnál mintegy kétszer akkora területet érintett az olvadás. A NASA szerint hasonlóra mintegy 150 éve lehetett legutóbb példa, és a jelenség a leszakadó jéghegyek számának megugrásával fenyeget. Igaz, nyaranta a sziget jegének több mint fele rendszeresen el szokott olvadni, azonban a mostani olvadási hullám egy olyan, közel két évtizedes időszakot követ, amelyben a sziget átlagos jégállománya növekedett. A fokozódó olvadás tényét amerikai és orosz tudósok is megerősítették.

Ajánlott tartalom

Elindult az állatvédelmi témahét

Kezdetét vette az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság által szervezett állatvédelmi témahét, melyhez több mint 307 ezer gyermek és közel 2400 oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozott - tájékoztatta az állatvédelemért felelős kormánybiztos hétfőn az MTI-t.