Jenei Gábor: a magyar vízügyi szakértelem hozzájárulhat a vízhiány okozta zavarok megoldásához

A vízhiány okozta kihívások együttműködéssel, innovációval és stratégiai tervezéssel, valamint a magyar vízügyi szakértelem hozzájárulásával megoldhatók - jelentette ki a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) vezérigazgatója az MTI-nek telefonon nyilatkozva.

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

Az Aszálymegelőző Intézet szervezésében, a brüsszeli Magyarország Házában szerdán tartott Regionális Vízipari Fórumhoz kacsolódóan Jenei Gábor közölte, az elmúlt években jelentkezett időjárási viszontagságok, köztük az árvizek és aszályok rávilágítottak a fenntartható vízgazdálkodás szükségességére. Magyarországon olyan szakértelem található, olyan szakosodott intézetek vannak, amelyek vizsgálják, előre jelzik ezeket az „időjárási extremitásokat” – közölte.

Nem vagyunk tehetetlenek ezen kihívásokkal szemben. Megvan a tudás és megvannak az eszközök, hogy jobb döntéseket hozhassunk – fogalmazott.

Jenei Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy a természeti katasztrófák jelentős veszteséget okoznak a türk államok régiójában, ami súlyosbítja a klímaváltozás okozta mélyreható gazdasági zavarokat is. Elmondta, Magyarország is szembesült e kihívásokkal, melyre válaszul kifejlesztette a magyar aszályfigyelő rendszert (MARS). Az egész országot lefedő rendszer valós idejű adatokat szolgáltat, amelyek – mint kiemelte – elengedhetetlenek a kormányzati döntéshozatalhoz, a mezőgazdasági tervezéshez és az ökoszisztéma védelméhez. Az ellenőrzés nemcsak a vízellátás, hanem az élelmezésbiztonság és a gazdasági stabilitás szempontjából is kulcsfontosságú – hívta fel a figyelmet.

Nagyon jó ötleteink vannak, nagyon jó szakértelmünk és jó technológiáink vannak, amik viszonylag olcsón elérhetőek. Hasznos lenne a türk országoknak, ha ezt használni tudnák – fogalmazott a HEPA vezérigazgatója, majd hozzátette: „együtt innovatív megoldásokat fejleszthetünk ki”, amelyek rugalmasabb és fenntarthatóbb jövőt biztosíthatnak mindenki számára. Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) főtitkára az MTI-nek nyilatkozva a brüsszeli fórum fontosságát hangsúlyozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a vízkészletet érintő kihívások minden régió számára egyre több problémát jelentenek. Szavai szerint a stratégiai fontosságú területen elhelyezkedő türk államok régiója számára a vízhiány problémája közös és egyre növekvő kihívás. A probléma nem új keletű. Számos tényező rontotta, többek között az éghajlatváltozás, a népességnövekedés és a nem fenntartható vízgazdálkodási gyakorlat – hívta fel a figyelmet.

Közös munkával azonban ezeket a kihívásokat lehetőségekké alakíthatjuk. A regionális együttműködés elengedhetetlen e kérdések kezeléséhez. A határokon átnyúló hatékony vízgazdálkodás kulcsfontosságú – fogalmazott. Kijelentette: jelentős lépés volt a TÁSZ európai, budapesti székhelyének létrehozása, amely – mint kiemelte – aktívan működik együtt a tagállamokkal a vízgazdálkodás, az öntözés, a megelőzés és az egyéb környezetvédelmi kihívások kezelésén.

Ömüralijev egy példát említve elmondta: a szervezeten belüli együttműködés részeként Kazahsztán, Kirgizisztán és Üzbegisztán között létrejött, egy vízerőmű közös építéséről szóló megállapodás kiváló példa arra, hogy a regionális együttműködés hogyan hozhat kézzelfogható megoldásokat. Határokon és a másként gondolkodó szereplőkön átívelően kell együttműködnünk, hogy nemzeteink fenntartható vízügyi jövőjét biztosítsuk. Ezzel nem csak korunk egyik legégetőbb problémájával foglalkozunk, hanem néhány példával is szolgálunk a világ számára arra vonatkozóan, hogy mit lehet elérni az innovatív együttműködések által – tette hozzá nyilatkozatában a Türk Államok Szervezetének főtitkára. Vásáry István, a Türk Államok Szervezete Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője az MTI-nek nyilatkozva jelentősnek nevezte azt a kezdeményezért, mely mások mellett a gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) tapasztalataira alapozva fel tudja használni a magyar vízgazdálkodási, növénynemesítési szakértelmet a szárazság problémája által érintett közép-ázsiai türk köztársaságokban.

Az együttműködés keretében ez idáig két kezdeményezés indulhatott, mindkettő Kirgizisztánban, amelyek a szárazságot jól tűrő növények telepítését célozták – tájékoztatott Vásáry István. Örlős László, az Aszálymegelőző Intézet operatív igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a kezdeményezések megvalósításával mérsékelhető az érintett országok kitettsége a klímaváltozás miatt súlyosbodó vízhiány okozta negatív társadalmi és gazdasági hatásoknak. Kiemelte, az aszálymegelőzés társadalmi és környezeti haszonnal jár, miközben a gazdasági megtérülési ráta 2-10-szer nagyobb, mint a kezdeti beruházási költségek. Az aszályokra, a vízhiányra, vagy akár a víztöbbletre való felkészültség, azaz a vízügyi károkkal szembeni ellenállóképességet erősítő beruházások hosszú távú beruházásnak minősülnek és hasznot hoznak – hívta fel a figyelmet. A vízgazdálkodás, a városfejlesztés, a fenntartható mezőgazdaság, valamint a fenntartható energetikai megoldások terén Magyarország jelentős tapasztalataira és technológiai előnyére támaszkodik, amelyek mind fontos szerepet játszanak a Türk Államok Szervezetének országaival is megosztandó új gyakorlatok kialakításában – mondta. Ebben az összefüggésben az Aszálymegelőző Intézet a vízbiztonság fokozására, a fenntartható mezőgazdaság és vízgazdálkodás előmozdítására, a regionális együttműködés elősegítésére, a vízzel kapcsolatos kérdésekben az innovatív aszálymegelőzési technológiák alkalmazására törekszik – tette hozzá. Az ismeretek, a technológiák és a bevált gyakorlatok megosztásával a tagállamok egységesebb megközelítést dolgozhatnak ki az aszály elleni küzdelemre, és biztosíthatják lakosságuk élelmezés- és vízbiztonságát – tette hozzá előadásában Örlős László.

Ajánlott tartalom

Az árvíz és az aszály elleni védekezéshez megfelelő infrastruktúra kell

Az árvíz és az aszály elleni védekezéshez megfelelő infrastruktúra szükséges, ennek megteremtése pedig közösségi forrásokat igényel - jelentette ki Áder János korábbi köztársasági elnök.