Európa képletesen június közepére elhasználta minden idei belső energiaforrását. 2016-ban június 18-ra esik az Európai Energiafüggőség Napja (European Energy Dependence Day).
1995 és 2011 között 11%-kal emelkedett az EU primer energiaimportja, ami plusz 38 nap energiafüggőséget jelent. 2011 óta – többek között a klímavédelmi csomagok, energiahatékonysági intézkedések hatására – Európa energiafüggőségi szintje stagnál.
Magyarország külső energiafüggősége az uniós átlagnál magasabb, az energiahordozók 61,1 százaléka származott importból 2014-ben[1].
A külső energiafüggőség csökkentésének hatásos eszköze az energiahatékonyság ösztönzése. Az amerikai ACEEE (American Council for an Energy-Efficient Economy) állapította azt meg, hogy új áramtermelő kapacitásokat legolcsóbban nem új erőművekkel, hanem a hatékonyság növelésével biztosíthatjuk. Ehhez hozzáadódik még, hogy az energiahatékonyság növelése révén kevesebb új erőműre van szükség, és csökken a környezeti terhelés is – azaz a legolcsóbb energia az, amit fel sem használunk.
Az Energiafüggőség Napjáról a Magyar Energiahatékonysági Intézet kezdeményezésére emlékeznek meg EU-szinten. A kezdeményezés célja, hogy nyomatékosítsuk az energiahatékonyságban rejlő kihívásokat és lehetőségeket.