A mindennapi termékekben található veszélyes vegyi anyagok feltárására közös kampányt indított kedden a Greenpeace és a Levegő Munkacsoport.

Kampány indult a veszélyes anyagokat tartalmazó termékek ellen

A mindennapi termékekben található veszélyes vegyi anyagok feltárására közös kampányt indított kedden a Greenpeace és a Levegő Munkacsoport.

Horváth Zsolt, a Levegő Munkacsoport igazgatója  a két szervezet közös sajtótájékoztatóján Budapesten hangsúlyozta: a lakosság indokolatlanul sok vegyi anyagot használ,  annak ellenére is, hogy ezek egészségromboló hatását tudományos vizsgálatok igazolják.

Az emberi szervezet naponta több tízezer vegyszerrel is találkozhat, így a vérben bármelyik pillanatban akár 300 féle – az immunrendszert gyengítő, vagy allergiát kiváltó, esetleg daganatos megbetegedést is okozó – vegyi anyagot lehetne kimutatni – mutatott rá az egyesület vezetője.

Kiemelte: az egy éves program alatt megpróbálják a döntéshozókat, és a lakosságot is rábírni a környezetvédelmi szempontok érvényesítésére, illetve a tudatos vegyszerhasználatra. Az Európai Unió támogatásával – az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében – megvalósuló kampányra mintegy 20,8 millió forint áll a Levegő Munkacsoport rendelkezésére. – fejtette ki Horváth Zsolt.

 Hozzátette: az élelmiszervizsgálatokat is tartalmazó kampány eredményeit közzéteszik, így reményeik szerint egy év múlva valamennyi veszélyes anyagot tartalmazó termék lekerülhet a boltok polcairól.

Simon Gergely, a Levegő Munkacsoport szakértője aláhúzta: az EU veszélyes anyagokat tartalmazó listáján 16 vegyület található, egyebek mellett a bútorokban, matracokban, műszaki cikkekben, autók üléshuzatában, sőt akár testápoló szerekben és gyermekjátékokban is megtalálható égésgátlók és lágyítószerek.

Ezek az anyagok nem képesek lebomlani az emberi szervezetben, így ott felhalmozódnak és egy “életen át mérgeznek minket” – mutatott rá a szakember.

Dóci Gabriella elmondta: a Greenpeace – államoktól és cégektől – független szervezetként vesz részt a Levegő Munkacsoport kampányában. A szervezet szóvivője szerint elsődleges céljuk a veszélyes anyagok használatát szabályozó brüsszeli rendelet (REACH) finomítása, miután bizonyos káros vegyszerek használata mellett az európai cégeknek sikerült elérniük, hogy még csak fel sem kell tüntetniük termékeiken a veszélyes összetevőket.

Megjegyezte: az egyesületek közös kiadványban hívják fel a lakosság figyelmét a “súlyos aggodalomra okot adó” vegyi anyagok előfordulási helyeire.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.