A KDNP azt kéri Szabó Imre környezetvédelmi minisztertől, vizsgálja felül a bezárásra ítélt hulladéklerakók állapotát, illetve ha mód van, kérjen határidő-módosítást az Európai Uniótól - közölte Nagy Andor, a Fidesz-KDNP környezetvédelmi kabinetjének vezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatón.

KDNP: kérjen határidő-módosítást a hulladéklerakókra a környezetvédelmi miniszter!

A KDNP azt kéri Szabó Imre környezetvédelmi minisztertől, vizsgálja felül a bezárásra ítélt hulladéklerakók állapotát, illetve ha mód van, kérjen határidő-módosítást az Európai Uniótól – közölte Nagy Andor, a Fidesz-KDNP környezetvédelmi kabinetjének vezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatón.

Ha ezt nem sikerül elérni, a tárca vezetője járja ki a kormánynál, hogy a kialakult helyzet miatt az önkormányzatokra háruló többletköltséget térítse meg, további költségeket ugyanis már nem lehet a lakosságra hárítani – mondta az ellenzéki politikus. A kereszténydemokrata képviselő utalt arra, hogy július 16-a után nem működhet olyan hulladéklerakó Magyarországon, amely az uniós környezetvédelmi szabályoknak nem felel meg.

Nagy Andor a problémás területek közül példaként említette Szekszárd és Mohács térségét, Devercsert, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét, de szerinte gond van Sopronban is. Nincs információ ugyanakkor arról, készültek-e elemzések a továbbműködő lerakókról, milyen díjemelés várható, illetve adott esetben ennek kompenzálására született-e valamilyen elképzelés. Megvizsgálta a kormány, hogyan teremthető forrás a megnövekedett üzemeltetési költségek fedezésére? – hozott szóba további kérdéseket Nagy Andor.

A kereszténydemokrata politikus szerint környezetvédelmi szempontból mindenképpen pozitív döntés született, amikor egy 2007-es rendeletben rögzítették, fel kell számolni a nem megfelelő hulladéklerakókat. Felidézte, hogy egy határidő-módosítás után végül 2009. július 16-át jelölték ki, amely nap után nem működhet a szabályoknak nem megfelelő lerakó. Kitért arra, hogy míg 2005-ben 385, tavaly 150 lerakó működött az országban, a kijelölt időpont után 71 lerakó kapna engedélyt. Nagy Andor szólt arról is, hogy még 1999-ben készült számítás arról, hogy ha Magyarországon korszerű rendszert vezetnének be, az akkori árakon 11 milliárd forintba kerülne, ez az összeg azonban azóta sem került be rendszerbe.

Ajánlott tartalom

A klímaváltozáson a fásítás segíthetne leginkább

Az erdőtelepítés, a fásítás az egyik legjobb eszköz a klímaváltozás negatív hatásainak kompenzálására - mondta az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonszárszón pénteken.