Az Antarktisz-egyezmény részesei elfogadták az Egyesült Államok javaslatát, hogy a sarkvidék törékeny ökoszisztémájának megvédése érdekében korlátozzák az Antarktiszra érkező turisták számát.

Kevesebb turistát engednek az Antarktiszra

Az Antarktisz-egyezmény részesei elfogadták az Egyesült Államok javaslatát, hogy a sarkvidék törékeny ökoszisztémájának megvédése érdekében korlátozzák az Antarktiszra érkező turisták számát.

A kezdeményezést Hillary Clinton amerikai külügyminiszter terjesztette a Baltimore-ban ülésező, ötven éve működő Antarktisz-egyezmény tagországai elé. A 28 résztvevő megegyezett abban, hogy törvénytervezet dolgoznak ki a déli sarkra látogató turisták egyre növekvő áradatának kordába szorítására. Míg tizenhat éve csak 6700-an, addig az utóbbi szezonban összesen már 45 000-en látogattak a Déli-sarkvidékre.

A korlátozás nem von maga után büntető intézkedéseket, de kötelezi az aláíró tagokat, hogy akadályozzák meg az ötszáznál több utast szállító hajók kikötését a sarkvidéken, illetve, hogy egy időben csak száz turista partra szállását engedélyezzék.

Egy másik döntést is elfogadtak a találkozón: ennek értelmében a régióban közlekedő vízi járművek számára biztonsági kódot tesznek kötelezővé. Ugyanis ebben az évadban már két utasszállító hajó is zátonyra futott a területen, hivatalos feljegyzések szerint pedig sok olyan egyéb baleset is történt, amely jelentős mértékben fenyegethette volna a környezetet.

Az elfogadott javaslatok akkor emelkednek törvényerőre, ha azokat mindegyik aláíró ország ratifikálja. Az Antarktisz-egyezmény, amelyhez Magyarország 1984-ben csatlakozott, lehetővé teszi, hogy az aláíró országok a földrész területén kutatóállomást létesítsenek, feltéve, hogy betartják a környezetvédelmi előírásokat. Fontos célkitűzés a sarkvidék élővilágának megőrzése: ez a terület számos különleges pingvinfaj, fókák és bálnák táplálkozási helye és otthona.

Ajánlott tartalom

Áder János: a klímaváltozás ellen is sokat tehetnek az állati takarmányfehérjét előállító üzemek

Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Üllőn.