Kevesebb villamosenergiát használtunk tavaly, mint 2022-ben

Csökkent a magyar gazdaság bruttó villamosenergia-felhasználása 2023-ban: 43,7 terawattóra volt, 4,5 százalékkal elmaradt a 2022-ben felhasznált mennyiségtől – állapítható meg a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MAVIR Zrt.) honlapján közzétett friss adatokból.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A bruttó áramfelhasználás 2022-ben még elérte a 45,7 terawattórát. A  Magyarországon tavaly felhasznált bruttó 43,7 terawattóra  villamos energia 74,6 százalékát, 32,6 terawattóra áramot a magyar erőművek termelték. Az export-import szaldó 11,1 terawattórát tett ki, az import részaránya 25,4 százalék volt a felhasználásban tavaly, csökkent az előző évhez képest. Az import részaránya 2022-ben még elérte a 26,5 százalékot a felhasználáson belül. Abban az évben az export-import szaldó meghaladta a 12,1 terawattóra mennyiséget. Egyidejűleg a belföldi erőművek 33,6 terawattóra áramot állítottak elő, 1 terawattórával többet, mint 2023-ban.

Az import áram felhasználása 2023-ban december hónapban volt a legmagasabb, meghaladta az 1,7 terawattórát, és a havi felhasználás 41 százalékát tette ki. Túllépte a 2022. decemberi mennyiséget is, 0,17 terawattórával. Júliusban, augusztusban és szeptemberben viszont alacsonyan, 15-16 százalék körül alakult az export-import szaldó. Eközben a hazai erőművek stabilan havonta 3,4-3,5 terawattóra villamos energiát állítottak elő a gazdaság számára. Tavaly az előző évhez hasonlóan januárban és decemberben állt magas szinten a bruttó felhasználás, meghaladva a havi 4 terawattóra mennyiséget. A legalacsonyabb bruttó felhasználás pedig 2023-ban június hónapban volt 3,2 terawattórával, míg egy évvel korábban szeptember volt a legkevésbé energiaigényes hónap 3,4 terawattórával.

Ajánlott tartalom

Energiaügyi Minisztérium: célzottabban segítheti az építkezőket az ingyenes gázcsatlakozás

A díjmentes közműcsatlakozások lehetőségét a családok és kisvállalkozások terheinek csökkentése érdekében vezette be hét éve a kormány. A gázhálózaton azóta közel százezer fejlesztés valósult meg mintegy 55 milliárd forint összértékben, ám a fogyasztók számára költségmentesen - hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).