Jelenleg Kína az első számú kibocsátó – mondta Hszie Csan-hua (Xie Zhanhua) klímaügyi főképviselő. Ugyanakkor a kibocsátás visszafogásában nem Kínának, hanem a gazdag országoknak kell a legnagyobb részt vállalniuk, a fejlődő országoknak pedig teret kell engedni a kibocsátás átmeneti növeléséhez. A fejlett ipari országok felelőssége azért nagyobb, mert történelmi távlatban ők szennyezték a legnagyobb mértékben a légkört az éghajlatváltozáshoz vezető üvegházgázokkal – fejtette ki a mexikói Cancúnban a november 29-én kezdődő klímacsúcsra készülő kínai küldöttség vezetője.
Tudósok már 2006-2007 óta állítják, hogy Kína lekörözte az Egyesült Államokat a globális felmelegedést fokozó gázok kibocsátásában, Peking viszont mostanáig nem vallott színt egyértelműen a kérdésben. További vizsgálatokra van szükség, a kibocsátás abszolút értéke pedig nem megfelelő mutató, inkább az egy főre jutó kibocsátás alapján kell alakítani a klímavédelmi politikát – hangoztatták pekingi illetékesek.
Becslések szerint Kína tavaly 7,5 milliárd köbméter üvegházgázt bocsátott ki, ami 9 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, és a globális kibocsátás 24 százalékát teszi ki.
Az első hely a káros gázok kibocsátásában Kína számára valószínűleg érzékeny ügy – emelte ki beszámolójában a Reuters hírügynökség. Hszie Csan-hua nyilatkozatának vonatkozó része legalábbis nem szerepel a kormányzati portálon és az állami hírügynökség jelentésében – tette hozzá a Reuters.
A december 10-ig tartó klímacsúcsra kidolgozott kínai álláspontot ismertetve Hszie elmondta: az Egyesült Államoknak vállalnia kell történelmi felelősségét, és a globális felmelegedés elleni harc élére kell állnia.
A cancúni ENSZ-konfenerncia a célokhoz képest kevés eredményt hozó 2009-es koppenhágai klímacsúcs folytatása. A tavalyi értekezlet eredeti célja az volt, hogy megalkossák a 2012-ben lejáró Kiotói egyezmény – a klímaváltozás elleni küzdelem összehangolásáról szóló egyetlen nemzetközi jogi dokumentum – utódját, amely a jog erejével kötelezi a csatlakozó államokat az éghajlatváltozás megfékezését célzó erőfeszítésekre.
Kína a csúcson azt az álláspontot képviseli majd, hogy kötelező érvényű megegyezésre van szükség, de különbséget kell tenni a kibocsátás oroszlánrészéért felelős fejlett ipari államok és a fejlődő országok kötelezettségei között – mondta Hszie Csan-hua.