Klímakockázati lista Albániától Zimbabwe-ig

Afrika és Dél-Ázsia nagy része az éghajlatváltozás által szélsőségesen fenyegetett.– derült ki az AFP friss felmérése szerint, melyben 166 országot rangsoroltak.

Az éghajlat-változási sebezhetőségi index számításai alapján –melyet országonként több tucat változóból számoltak ki- Szomália, Haiti és Afganisztán állnak az élen.
„Azt akartuk megvizsgálni, hogy milyen hatással lesz ez a népességre.” – magyarázta Fiona Place, a brit Maplecroft nevű környezeti kockázatmérő cég vezetője.
Az éghajlat-változási index 33 különböző szemponton alapul, melyet hat részindexre lehet bontani: gazdaság, kormányzati intézmények, szegénység és fejlesztés, ökológiai rendszerek, erőforrás-biztonság, és az infrastruktúra.

 A 28 „rendkívül veszélyeztetett” nemzetből 22 Afrikában található.
Bangladest és Srí Lanka-t hasonló veszély fenyegeti. Őket követi Pakisztán és India.
A másik véglet, Norvégia, Finnország, Japán, Kanada és Új-Zéland, a legjobban elszigeteltek, a gazdasági helyzetüknek, a jó kormányzásnak és a kiváló ökológiai rendszereiknek köszönhetően biztonságban tudhatják magukat.
Az Egyesült Államok és Ausztrália – a két legnagyobb fejlett ország, ahol az egy főre eső széndioxid kibocsátás az első helyen áll. Még mindig a top 15-ben vannak, már ami a legkevésbé veszélyeztetett országokat illeti.
Chile és Izrael kivételével a 41 további, “alacsony kockázatú” kategóriába sorolt ország közül szinte mind Európában található.

Tokio

„Etiópiában, vagy tucatnyi más szegény országban, ahol óriási a népsűrűség és a talajerózió is valós probléma, a változás kihatással van a növények növekedésére is.” – folytatta a szakértő.
Az úgynevezett BRIC-gazdaságokban (Brazília, Oroszország, India és Kína) egyedül Indiában kiemelkedően magas a baj, a gigantikus népsűrűség és a biztonsági kockázatok miatt.
India az élelmiszerhiányával részletesen foglalkozott a múlt havi brit Nature folyóirat, melyben arról is írtak, az ország földalatti vízellátó rendszerének kimerülésének mértéke mára riasztóan magas.

„Japán irigylésre méltó helyzetben van a magasan fejlett infrastruktúrájának, a stabil politikai és gazdasági rendszerének, és a teljes élelmiszer-és vízellátás biztonsága miatt. Egyetlen gyenge pontja, hogy a lakosság túlnyomó része a tengerparton lakik, így rájuk a tengerszint emelkedése lesz veszéllyel.” – közölte Place.
.
Az olyan kis szigetek, melyeket jelentős eséllyel le fog mosni az óceán a térképről, mint Tuvalu, vagy a Maldív-szigetek, nem szerepelnek a listán.

Ajánlott tartalom

Súlyos környezeti pusztítást okozhatnak a tengeri hajózásra alkalmatlan orosz tartályhajók

Súlyos környezetpusztítást idézhet elő Oroszország azzal, hogy a tengeri hajózást szabályozó előírásoknak nem megfelelő olajtankereket használ a Balti-tengeren - figyelmeztetett Tobias Billström svéd külügyminiszter a The Guardian című brit napilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.