Fokozni kell az óceánok és a tengeri ökoszisztémák védelmét, mert nagy szerepük van a klímaváltozás megfékezésében - ennek fontosságra akarja felhívni a figyelmet egy hétfőn kezdődött nemzetközi konferencia az indonéziai Manadóban.

Konferencia az óceánok klímaváltozást mérséklő hatásáról

 Az Óceán Világkonferenciára (World Ocean Conference) 120 ország környezetvédelmi szakemberei gyűltek össze az Indonézia északi részén fekvő Celebesz (Sulawesi) szigetén. A többnapos tudományos tanácskozásnak jelentős szerepet szánnak a globális felmelegedés hatásának enyhítéséről szóló ENSZ-szerződés decemberi koppenhágai megújítása előtt. A 2005 februárjában életbe lépett Kiotói Egyezmény ugyanis 2012-ben hatályát veszti.

A szervezők célja, hogy állandó nemzetközi fórumot hozzanak létre az óceánok védelmének koordinálására, s a felmelegedés miatt emelkedő vízszint hatásának mérséklésére. Az óceánok és élőviláguk fontos szerepet töltenek be az üvegházhatást kiváltó karbonkibocsátás közömbösítésében. 

A világ legnagyobb szigetcsoportjának tartott Indonéziában a rendezvénnyel egy időben az úgynevezett Korall Háromszögbe tartozó országok vezetőinek háromnapos csúcstalálkozójára is sor kerül. A hat ázsiai ország – Indonézia, Malajzia, Pápua Új-Guinea, a Fülöp-szigetek, a Salamon-szigetek és Kelet-Timor – rendelkezik a világ leggazdagabb korallállományával. Az összes korallfaj 75 százaléka és több mint háromezer halfaj található meg a térségben.

Ajánlott tartalom

Érdemes lenne napelemeket telepíteni az Antarktiszon? Kísérletet kezdtek róla!

A szakértők azt akarták felmérni, hogy miként zöldíthetnék az antarktiszi tevékenységek energiaigényét.