Egy 50 kW-os kisüzemi szélerőmű fejlesztési projektjét indítja el a kaposvári székhelyű Lakics Gépgyártó Kft. a Pécsi Tudományegyetemmel karöltve.
Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora és Lakics Péter, a kaposvári székhelyű Lakics Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója hétfőn írta alá azt az együttműködési megállapodást, amelynek értelmében a jövőben a kutatás-fejlesztés, technológia-transzfer és kutatási eredmények hasznosítása területén működik együtt az egyetem és a társaság. Az intézmény és a társaság első közös kutatás-fejlesztési projektje egy 50 kW-os kisüzemi szélerőmű fejlesztése lesz. Lakics Péter az MTI-nek elmondta, hogy cégük jelenleg is több kisüzemi szélerőmű fejlesztését végzi, ezek közül a kisebb teljesítményűek piaci bevezetését pár hónapon belül elindítják. Az egyetemmel közösen elindított, várhatóan több százmillió forintos fejlesztési projektnek köszönhetően egy-két éven belül állnának elő az új, 50 kW-os termékkel. Ez utóbbi egy-egy mezőgazdasági vállalat, termelőüzem
Mint mondta, a társaságot beszállítócégből egy erőteljes kutató-fejlesztő tevékenységet végző, saját fejlesztésű termékeket előállító és értékesítő vállalkozássá transzformálják, ehhez hívják segítségül a PTE-t. Bódis József, a PTE rektora az egyetem az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében úgy fogalmazott, az együttműködéssel a Pécsi Tudományegyetem a régió meghatározó szereplőjeként tovább kívánja erősíteni a vállalatokkal való kapcsolatrendszerét, együttműködéseinek amúgy is széles palettáját, hogy minél magasabb arányban részesüljön az uniótól K+F területen érkező támogatásokból. A villamos motorok és generátorok részegységeinek gyártásával foglalkozó, kaposvári székhelyű, 250 embert foglalkoztató Lakics Kft. a szélerőművekbe épített generátorok acélszerkezetű részegységeinek vezető európai gyártója. A vállalkozás vevői a megújuló energiaforrásokat előállító piac meghatározó multinacionális szereplői, mint a Siemens, az ABB, a General Electrics. A társaság a nyilvánosan elérhető adatok szerint a 2012-es évet 4,4 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 244 millió forint nyereséggel zárta, 2011-ben 4,36 milliárd forintos bevétel mellett 298 millió forintos adózott eredményt ért el. A cég eddig több mint 90 százalékban exportra termelt.