Az idehaza is egyre népszerűbb városi kertészkedés azon kívül, hogy egyszerű, nem jár nagy anyagi áldozattal, az ökotudatos életre való nevelést is segíti. Egy régi anekdota szerint, amikor a pesti kisgyerek lement vidékre, ámulva kérdezte nagyszüleit, hogy miért a földben tartják a sárgarépát, ugyanis náluk annak a hűtőszekrényben a helye. Valahogy így csodálkozhat az a néhány kispesti gyerek is, akiknek a szülei a leveszöldséget mostantól nem a piacról vagy a hipermarketből, hanem a saját minikertjükből tudják majd beszerezni. A közösségi kertészkedésnek (community gardening) Nyugat-Európában és a tengerentúlon évszázados hagyományai vannak. Már az ipari forradalom idején a városba kényszerült lakosság is alakított ki kis konyhakerteket, később pedig főleg a második világháború utáni élelmiszerhiány sarkallta a városok vezetőit, hogy a lakosokat saját növénytermesztésre ösztönözzék. Magyarországon mindez még jócskán gyerekcipőben jár.
Paprika
Ezért meglehetősen szokatlan élményt nyújt a kiskapával és locsolókannával sürgő-forgó anyukák és nyugdíjasok látványa a XIX. kerületi panelházak között. A zöldellő paprika- és paradicsompalánták, a földből még csak pár milliméternyire kibúvó fehér- és sárgarépa, és a lassan virágzó borsó még inkább megmagyarázhatatlanná teszi a képet. A kispesti kertprojekt abban különbözik a többi magyarországi közösségi kerttől, hogy itt kimondottan az önkormányzat együttműködésével, közterületen alakítottak ki ágyásokat, amelyek megművelésére kizárólag a kerületben élők jelentkezhetnek. Kispesten a Vass Lajos Általános Iskola tőszomszédságában, az Irányi Dániel és a Bem utca sarkánál lévő, évekig kutyasétáltatóként használt önkormányzati terület ad helyet a kerület első közösségi kertjének. A nagyjából 200 négyzetméteres foghíjtelken 26, többségében falapokkal körülkerített 5 négyzetméteres ágyásokat lehet gondozni. Emellett a kertben van egy közös használatú ágyás is a fűszer- és gyógynövényeknek. Van kerti csap is, a szomszédos családi ház ereszrendszere pedig két esővízgyűjtő ciszternába vezeti a vizet, míg a kerítés mentén komposztálókat helyeztek el a zöldhulladéknak.
Az önkormányzat a Városi Kertek Közhasznú Egyesülettel (VKKE) közösen 3 millió forintból alakították át kertté a területet. Az ötletgazda a kertet mintaprogramnak szánja más közösségeknek, kerületeknek, városoknak. Rosta Gábor, a VKKE elnöke az Indexnek elmondta, a közösségi kert ötlete két évvel ezelőtt jutott eszébe. Önkormányzatokat keresett meg, hogy segítséget kérjen olyan közterületek kialakítására, ahol a helyi lakók kertészkedhetnek. Kispesten azért csak most adták át a kertet, mert elképesztően bonyolult és hosszadalmas adminisztráció kellett, hogy mindez létrejöjjön. Mint hozzátette, a XIX. kerületet leszámítva, a többi önkormányzat megrettent a jogi háttér hiányától, most viszont látva, hogy egyre népszerűbb a közösségi kertészkedés, jóformán minden kerület akar egy hasonló kertet.
Saláta
Nem a termés a legfontosabb, mind inkább a jó társaság miatt szeretnek lejárni a kertbe, meséli egy idős házaspár. “Palántákat cserélünk, egymásnak tanácsot adunk, hogy miként érdemes ültetni. A unokámnak is élmény, hogy a salátamagot a saját kezével szórhatja a földbe, látja, hogy kikel, és egyre nagyobb lesz a növény. Így talán jobban értékeli azt, amit a természet ad” – tette hozzá a nyugdíjas férfi. A közösségi programba bármelyik kispesti lakos jelentkezhetett, de hogy minél többen ki tudják venni a részüket a közös kertészkedésből, minden család csak egy parcellát bérelhet. Ennek havonta 100 forint a díja, azonban ezt az összeget visszafordítják a kert fenntartására. Például ebből a pénzből akarnak majd szórófejet vásárolni a slagra, vagy csavarokat azokhoz a kerti bútorokhoz, amelyeket a jövő héten akarnak megépíteni.
Bab
A bérlőkkel a VKKE szerződést kötött, amelyben meghatározták, miként művelhetik az ágyást. A tagok kialakították saját szabályaikat is: nem használnak például vegyszereket a növénytermesztéshez, és mindenkinek közösségi munkát is kell vállalnia, mint amilyen a fűnyírás, vagy a kert rendben tartása. A 26 parcellatulajdonos mindegyikének van saját kulcsa a kerthez, így akkor mehetnek le megkapálni, kigazolni és meglocsolni a palántáikat, amikor csak akarnak. A kertgondozás mellett közösségi eseményeket is tartanak. Az ágyások bérlőinek minden második csütörtök este „illik lejönniük, mert akkor mindenki itt van”. A kötelező összejövetelen túl tervezik, hogy iskolai osztályokat is fogadnak majd, hogy a gyerekek testközelből megtanulják, a bab nem a konzervdobozban terem, és hogy lássák, a Facebook Farmville szimulációs játékán túl, a valóságban mit jelent kertészkedni.
A teljes cikk itt olvasható.