A kubai kormány bejelentette, hogy arra törekszik, hogy 2030-ra elektromosáram-felhasználásának 24 százalékát megújuló forrásokból állítsa elő.
A kubai Nemzeti Elektromos Fejlesztési program célja, hogy jelentősen növelje a szigetország elektromosáram-előállító kapacitását, és ennek 24 százalékát megújuló forrásokból igyekszik kinyerni.
Ha elérik ezt a célt, akkor az ország évente 780 millió dollárt takaríthat meg a fosszilis energiahordozók importjából, amiből jelenleg Kuba elektromos áramának 96 százaléka származik.
A Világméretű Energiafigyelő szerint, ha Kuba energia-előállítása 3 százalékkal növekszik évente, akkor a kilowattonkénti költség a jelenlegi 21 centről 2030-ra 18 centre csökken.
Most a karibi állam teljes elektromosáram-előállításának csupán 4,3 százalékát teszik ki a megújuló források, de a kormány a következő 15 évben 3,5 milliárd dollárból akarja fejleszteni ezt a szektort, számolt be róla pénteken kommunista párt napilapja, a Granma.
Az ezen a héten rendezett 32. Havannai Nemzetközi Vásáron a kormány 246 potenciális külföldi befektetési projektet mutatott be a szigetország megújulóenergia-kapacitásának erősítésével és modernizálásával kapcsolatban, amelyekhez körülbelül kilencmilliárd dollár külső befektetésekre lenne szükség.
Kuba megújulóenergia-projektjei között napenergia-cellák, szélerőművek és kis vízerőművek is vannak. Ezenkívül a kormány bioelektromos erőművek létesítését is tervezi, amelyek a marabou fa és a cukornád elégetésén alapulnak.
Raúl Castro kubai elnök a hangsúlyt áthelyezte a tengeri olajról, amiről a kormánytisztviselők azt gondolják, hogy növelni fogja az ország hosszú távú energiafüggetlenségét.
forrás: latin-amerika.hu