Lantos Csaba: a klímaváltozás megköveteli a zöldenergia-termelés bővítését

Az idén két fokkal melegedett Magyarország átlaghőmérséklete, ez példa nélküli és azt üzeni: a világ megváltozott, ehhez alkalmazkodni kell, többek között új zöldenergia-termelő létesítményekkel – jelentette ki az energiaügyi miniszter a Solar Markt Csoport naperőművének keddi átadásán, Szihalom határában.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Lantos Csaba kiemelte: fontos, hogy a fejlesztések innovatívak legyenek, ez teremti meg az ellátás biztonságát és biztosítja a beruházások megtérülését. A szihalmi fejlesztés innovatív technológiáknak köszönhetően Magyarország leghatékonyabb naperőműve, kapacitáskihasználtsága a megszokott 15-17 százalékkal szemben 20 százalék feletti. A tárcavezető bejelentette: a beruházással már az idén is meghaladta az 1000 megawattot az új naperőművi kapacitás, az összkapacitás 7000 megawatt fölé nőtt. Kedvező időjárási viszonyok között ez önmagában is képes fedezni az ország áramszükségletét. Ezzel Magyarország Chile és Görögország után a harmadik a világon – mondta.

A most létesült erőmű 45 ezer háztartás igényét képes kielégíteni – mondta hozzátéve, hogy a projekt részeként 3 milliárd forintból megépült egy elektromos alállomás, amely a későbbiekben további zöldenergia-termelő létesítmények csatlakoztatását, azaz a jelenlegi beruházás fejlesztését is lehetővé teszi. Jakabos Ágnes, a Solar Markt Csoport fejlesztési igazgatója az eseményen arról beszélt: a 86 hektár, tehát 121 focipályányi területet elfoglaló, 104 550 napelempanelből álló szihalmi naperőmű éves teljesítménye meghaladja a 101,6 gigawattórát.

“Magyarország legmodernebb megújuló erőművekének olyan, soronként optimalizált, hazánkban eddig nem épített napkövető tartószerkezet az alapja, amely valós idejű időjárási adatok alapján képes az időjárási viszonyoknak megfelelően változtatni a panel dőlésszögét és tájolását, ezzel védekezve a vihar- és jégkárok ellen” – tette hozzá. Mécs Imre, a Green Cloud társtulajdonosa, a Solar Markt Csoport elnöke a fejlesztés jelentőségét méltatva kiemelte: annak számos technológiai megoldása mellett célja is rendhagyó. A Solar Markt és a Green Cloud együttműködésében megvalósult beruházás ugyanis az első olyan naperőmű Magyarországon, amelyet kifejezetten azért építettek állami vagy uniós támogatás nélkül, hogy a hazai vállalatoknak biztosítson zöldáramot, ezzel segítve a karbonkibocsátásuk csökkentését célzó zöld átállásukat.

Ajánlott tartalom

Tíz ezer napelemes pályázatnak a kifizetése indulhat meg

Az uniós napelemes pályázatok esetében a kivitelezők, akiknek adótartozásuk volt, mostantól a pályázati összeget közvetlenül a NAV-nak utaltathatják, ezzel befejezhetik projektjeiket és stabilizálhatják pénzügyi helyzetüket.