Az alternatív energiaforrások között - amelyeknek tudatos felhasználására az Európai Unió is ösztönzi polgárait - a Nap előkelő helyet foglal el. Sugarai ingyen ontják nemcsak a fényt, hanem a meleget is, megfelelő berendezésekkel pedig mindkettőt jól lehet hasznosítani, több fontos célra. Csak éppen drágák a napkollektorok és a napelemek ahhoz, hogy széles körben elterjedhessenek. Mégis mind többen számolnak úgy, hogy megéri az otthonukat, üzemüket velük fölszerelni.

Legyen a Nap a ház fűtője – interjú

Az alternatív energiaforrások között – amelyeknek tudatos felhasználására az Európai Unió is ösztönzi polgárait – a Nap előkelő helyet foglal el. Sugarai ingyen ontják nemcsak a fényt, hanem a meleget is, megfelelő berendezésekkel pedig mindkettőt jól lehet hasznosítani, több fontos célra. Csak éppen drágák a napkollektorok és a napelemek ahhoz, hogy széles körben elterjedhessenek. Mégis mind többen számolnak úgy, hogy megéri az otthonukat, üzemüket velük fölszerelni.

A nap energiáját leginkább a nyári kánikula érezteti velünk. Akik nem hallgatnak a bőrgyógyászok jó tanácsaira, pirosra süttetik bőrüket a napon, közben sóhajtoznak: de jó lenne, ha ebből a melegből télre is maradna Nemigen gondolnak arra, hogy a napenergiát összegyűjthetjük, noha megvan hozzá a technika. Csupán az a kérdés: a ráfordítás arányos-e megtérüléssel? Laczó Pál, az Energiagazdász Kft. ügyvezető igazgatója, akivel a napenergia hasznosításának lehetőségeiről beszélgettünk, ezt is megválaszolja.

– A napenergia hasznosításának két legismertebb eszköze a napelem és a napkollektor. Mi a különbség a kettő között? Melyiket mire használják?

– A napelem a nap energiáját közvetlenül villanyárammá alakítja, de sajnos, egyenáramúvá. Ahhoz, hogy ezt a háztartásokban használni tudjuk, invertereket kell felszerelnünk. Nyilván nem csak akkor van szükség az energiára, amikor süt a nap, a fölös energiát ezért akkumulátorokban tároljuk. A napkollektor viszont melegvízellátásra szolgál. Ez a melegvízellátás általában kétféle célra használható: egyrészt fürdésre, mosogatásra, másrészt rásegít a fűtésre – magyarázza Laczó Pál.

– Mennyire elterjedt a napenergia hasznosítása Magyarországon, az összenergia felhasználásához képest?
– Még az egy százalékot sem éri el, pedig Magyarország területére egy év alatt négyszázszor több energia érkezik a Napból, mint amennyi energiát az ország egy év alatt felhasznál. Ez részben az ismeretek hiányának a számlájára írható, másrészt annak, hogy az emberek megijednek az anyagi ráfordítás nagyságától. Sokan vannak azok is, akik nem tudják, konkrétan miről van szó, csak futólag hallottak a lehetőségről. Viszont tény, hogy valóban drága egy rendszer kiépítése. Ha egy földgázzal működtetett melegvíz-előállító rendszert napkollektorral szeretnénk kiváltani, akkor számolni kell azzal, hogy tíz év telik el, míg megtérül a beruházás. Ha ugyanezt a melegvíz-előállító rendszert nappali villamosenergiával működtetem, akkor a megtérülési idő csak három év. A napelemekkel előállított villamosenergia pedig még drágább, itt két évtized is eltelhet, mire nullszaldós lesz a beruházás. Ha megtérülési idővel számolunk, akkor a napenergiát villamos energiai célra csak olyan helyen érdemes használni, ahol egyébként nem biztosított a hálózatokhoz való hozzáférés (például a tanyavilágban).

– Ezek alapján elmondhatjuk, hogy a napenergia lakosság körében történő hasznosítása hosszú ideig még luxusnak fog számítani?
– Ez nem vitás. Ám aki megengedheti, hogy tesz valamit a környezetért, a Föld élhetőbbé tételéért, az megpróbál ilyen eszközöket is beépíteni – bizakodik az igazgató.

– Mennyi az élettartama a napelemeknek, -kollektoroknak?
– A legtöbb napkollektort gyártó általában tíz év garanciát szokott adni, viszont az élettartam húsz-huszonöt év. A napelemes rendszerek élettartama pedig valamivel ennél is hosszabb, harminc év is lehet.

– Említette az energiatárolást. Egy ideihez hasonló napfényes nyár után egy alföldi területen mennyi ideig tárolható az energia?
– Ez az alkalmazott akkumulátorok típusától függ. Van olyan is, amely a felhalmozott energiát egy évnél hosszabb ideig is képes tárolni.

– Hasonlítsuk össze a napenergia magyarországi hasznosítását a többi európai országgal. Hol állunk?
– Ha csak azt említem, hogy Németország vezető helyen áll a napenergia felhasználásában és hozzátesszük, hogy északabbra helyezkedik el, mint hazánk, akkor még szomorúbb, hogy bizony a sor végén kullogunk. Valószínűleg amiatt, hogy tőlünk nyugatabbra jobban támogatják a megújuló energia hasznosítását – állítja Laczó Pál.

– Ha egy átlagos családi ház tulajdonosa meg szeretné lepni családját azzal, hogy napkollektorral látja el a házat, mekkora összeget kell rááldoznia?
– Egy négytagú család megoldhatja hét-nyolcszázezer forintból. Persze az összeg számos egyéb tényezőtől, a fűtendő alapterülettől, s még a helyi természeti adottságoktól is függ.

Ajánlott tartalom

Öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfeleinek az MVM

Az MVM 2024. november 29. és 2025. január 5. között több mint öthetes önkéntes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei körében. Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az MVM egyetlen lakossági ügyfelénél sem kapcsolja ki az áramot és a földgázt az ünnepi időszakban - tájékoztatta az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. szerdán az MTI-t.