Madárvonulás a Hortobágyon

Nagy a jövés-menés a Hortobágyon: a darvak már elszálltak, a fehér gólyák megérkeztek, a parti madarak vonulása a végéhez közeledik, a nyári ludak pedig költenek – érzékeltette a hortobágyi madárszálló mozgalmas napjait Kapocsi István, a nemzeti park igazgató helyettese pénteken az MTI érdeklődésére.

A nagyszámú darucsapat – ősszel közel 100 ezer daru töltött viszonylag hosszabb időt a Hortobágyon – ezúttal néhány nap alatt átvonult a Hortobágyon, és már meg is érkezett az észak-baltikumi, finnországi költőhelyekre. Az igazgatóhelyettes tájékoztatása szerint megérkeztek a pusztára a fehér gólyák, és kezdik elfoglalni költőhelyeiket. A park és az E-on áramszolgáltató szakemberei pénteken 8-10 elektromos távvezetéket tartó oszlopon ellenőrizték a gólyafészkek állapotát: ezzel a park területén befejeződött az oszlopokon lévő gólyafészkek helyreállítása, illetve megemelése. Bár kislibákat vezető nyári ludat még nem láttak a szakemberek az idén, már a végéhez közeledik a nyári ludak költése, ami az időjárási körülményeket tekintve akadálytalan volt – jegyezte meg Kapocsi István. Elmondta azt is, hogy végéhez közeledik a parti madarak – pajzsos cankó, nagygoda, piros lábú cankó – vonulása a vízpartokra, a sekély vizes területekre.

Közlése szerint nagy a szárazság a pusztán, sok csapadék hiányzik, ezért a parti madarak életfeltételeit mesterséges árasztással próbálják javítani. A Zám puszta területén található Halas-fenék nevű mocsárnál például 400 hektáros területen folyik az árasztás. Ilyenkor a növényzet – gyékény, nádas – visszaszorítására nagyon fontos a parti sáv legeltetése – mondta az igazgatóhelyettes. – Ezeken a parti területeken jelenleg 400 szarvasmarha és szaporulata legel, de ahol megindult a fű növekedése, ott megkezdődött a juhok kihajtása is a gyepekre.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.