Bemutatta a helyi hőellátásban jól alkalmazható találmányát, a kavitációs kazánt Kardos Péter feltaláló csütörtökön Budapesten.

Magyar találmány forradalmasíthatja a hőellátást

Bemutatta a helyi hőellátásban jól alkalmazható találmányát, a kavitációs kazánt Kardos Péter feltaláló csütörtökön Budapesten.

A bemutatott kazánt egy nyolc kilowattos villanymotor működteti, és az újítás jelentősége abban áll, hogy a kazán háromszor annyi hőenergiát állít elő, mint amennyit a villanymotor elfogyaszt. A kazán egy négyszáz négyzetméteres épület ellátására alkalmas. A kavitáció lényege az, hogy a folyadékokban a nyomás gyors esésekor buborékok keletkeznek, amelyek hőt fejlesztenek. A  hasonló amerikai hőfejlesztőkben forgó tárcsa állítja elő a buborékokat, míg a Kardos-féle berendezésben egy csőben képződnek a buborékok, forgó alkatrész nélkül. A berendezés ára 1,3 millió forint, de ha nagyobb tételben gyárthatnák, az ár a felére csökkenne – állította a feltaláló. A beruházás megtérülésénél számításba kell venni, hogy a gáz ára az utóbbi időben – és várhatóan a jövőben is – gyorsabban emelkedik, mint a villanyáramé.

Ajánlott tartalom

Hol érdemes még napelemeket telepíteni, ha el akarjuk érni a 2030-as energiacélokat?

A háztartási napelemes rendszerek eloszlását Magyarországon nemcsak a napsütéses órák vagy a jövedelmi viszonyok, hanem a lakosság iskolázottsága, szomszédsági hatások és korábbi szabályozási intézkedések is jelentősen befolyásolják.