Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A tájékoztatás szerint a pályázaton összesen 40 milliárd forint vissza nem térítendő forrás lesz elérhető az alapanyagok gyűjtésétől a maradékanyagok, melléktermékek további hasznosításáig az egész folyamatot lefedő beruházásokra, eszközbeszerzésekre. A teljes forrásmennyiségből 18 milliárd forintot a kisebb üzemek számára tartanak fenn. Az előzetes várakozások szerint 15-30 pályázó nyerhet el állami hozzájárulást fejlesztései megvalósításához. A felhívás véglegesítése után a nyár elejétől lehet majd benyújtani a támogatási kérelmeket.
Megjegyezték: a biogáz a legversenyképesebb megoldás a fosszilis földgázt helyettesítő jelenlegi zöldgáz alternatívák közül. Magyarország nemzetközi összevetésben is jelentős termelési alapanyag potenciállal rendelkezik. A rendelkezésre álló adatok szerint hazánkban mintegy 100 üzemben állítanak elő éves szinten mintegy 200 millió köbméter biogázt. A pályázat jóvoltából 2028 végéig megvalósuló beruházások révén a jelenlegi mennyiség közel kétszeresét termelhetik meg a vállalkozások. 2030-ra a meglévő teljesítmény a rendelkezésre álló biomassza alapanyag mennyiségével kalkulálva akár a háromszorosára, 600 millió köbméterre is nőhet.
A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a hazai gazdasági társaságok fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a vállalati energiahatékonyság javítását, az energetikai kutatás-fejlesztést és a távhőrendszer zöldítését, korszerűsítését is ösztönzi majd. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – közölték. A felhíváshoz 2025. április 15-én 12 óráig várják az észrevételeket.