Meg kell őrizni Magyarország természeti értékeit eredeti formájukban

Európában egyedülálló módon az ország területének több mint 21 százaléka, azaz 2 millió hektár Natura 2000 terület, több mint 9 százaléka, mintegy 850 ezer hektár pedig országos jelentőségű védett természeti terület – jelentette ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (Kehop) központi zárórendezvényén, Kecskeméten, a tárca MTI-nek kedden küldött közleménye szerint.

Az államtitkár beszédében kifejtette, hogy hazánk az egész ország területét lefedő erős állami intézményrendszerrel, 10 nemzeti park igazgatósággal gondoskodik a Pannon Biogeográfiai Régió természeti értékeinek megőrzéséről. Rácz András kiemelte, ez a hálózat a Kehop jelenleg záruló ciklusában 101 projektet ölelt fel, több mint 38 milliárd forint keretösszeggel, 107,5 százalékos forrásfelhasználással. Ezen projektek megvalósításának 80 százaléka közvetlen természet helyreállításra, 20 százaléka pedig az egyre fokozódó társadalmi érdeklődés kiszolgálására, azaz a bemutatásra, valamint a természetvédelmi őrszolgálat működésének támogatására irányult. A közvetlen állapotjavító beruházások a kitűzött cél majdnem dupláját, több mint 180 ezer hektár területet érintettek, a közösségi jelentőségű élőhelyek szintén majdnem dupláján, 7 élőhely esetében sikerült az állapotjavulás ökológiai és műszaki feltételeit megvalósítani – mondta az államtitkár.

Rácz András hozzátette, 42 természetvédelmi bemutatóhely, ezen belül 8 látogató központ, 20 tanösvény 46 kilométer hosszúsággal épült meg természetvédelmi bemutatási céllal. A természetvédelmi őrszolgálat támogatása keretében 90 új, speciális terepi járművet szereztek be a nemzeti parkok, 7 új bázishely létesült és 9 megújult, valamint egy térinformatikai támogatású helikopteres légi megfigyelő rendszert is beüzemeltek. Az országos szakpolitikai tervezés megalapozása érdekében pedig nagy felbontású országos ökoszisztéma térkép készült, amely az ökoszisztéma szolgáltatások állapotát mutatja be nyilvános adatbázis segítségével – zárta beszédét az államtitkár a közlemény szerint.

Ajánlott tartalom

Az EP jóváhagyta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálat, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, nagyobb rugalmasság bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében - írta közleményében az uniós parlament szerdán.