Nagy elvárásokkal kell szembenéznie az Apple cégnek, ami azt jelenti, hogy szinte minden újításuk bejelentése után vannak elégedetlenkedők. Ez történt az új iPad bemutatóján is.

Energiatakarékos az új iPad?

Nagy elvárásokkal kell szembenéznie az Apple cégnek, ami azt jelenti, hogy szinte minden újításuk bejelentése után vannak elégedetlenkedők. Ez történt az új iPad bemutatóján is.

Bár a zöldek egyre többször kritizálják a cég módszereit, az új iPad-et nem a környezetbarát fejlesztés mintapéldányaként mutatták be, és úgy tűnik, egy ideig még nem ez fog prioritást kapni, írja a GreenBiz. Gary Cook, a Greenpeace elemzője szerdán kiadott nyilatkozatában kifejezte a csalódottságát, amiért az Apple az új kütyüben nem szánt nagyobb szerepet a megújuló energián alapuló felhő-technológiának. „Minden beígért, új alkalmazás ellenére az Apple még adós maradt a tiszta energiával működő iCloud bejelentésével” – írja Cook a közleményben. „Az iPad-hez hasonló innovatív táblagépek a cloudot használják a fényképek, zenék, dokumentumok tárolására, a Greenpeace pedig nagyon bízik ebben a technológiában. De a felhő-alapú tárolás az adatainkat a példátlanul gyorsan szaporodó, energiaigényes szerverfarmokra és adatközpontokba helyezi át.”

Az adatközpontok egyre nagyobb arányban felelősek a világ áramfogyasztásáért. Ha a globális felhőt egyetlen városnak tekintjük, az áramigénye alapján az első öt közé tartozik, a Greenpeace szerint. Legtöbbjük pedig olyan helyen található, ahol az áramot szén, vagy más szennyező anyag segítségével állítják elő. Az Apple a múlt hónapban jelentette be, hogy 20 megawattnyi napenergiás és 5 megawattnyi biogáz-üzemanyag cellával egészíti ki új, észak-karolinai adatközpontját, amely platina LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) címet is nyert. A Greenpeace-t azonban ennyivel nem lehet lecsendesíteni: ezek az intézkedések „az energiaigény alig 10%-át fedezik”, állítják. És nem a zöld szervezet az egyetlen, akik szerint az Apple nagy lehetőséget hagyott ki a fenntarthatóság mellőzésével. Paul Baier, a fenntarthatósági tanácsadó vállalat, a Groom Energy alelnöke szerint „az Apple továbbra sem ügyködik azon, hogy a felelősségvállalást és a környezetvédelmi irányelveket népszerű imázsának részévé tegye.” A vállalat termékei egyre kevésbé az innovatív design szimbólumai.

Sokan nyomós érvként hozzák fel a korábbi iPadek környezeti hatásait. A New York Times 2010-ben közölt egy véleményt, miszerint egyetlen e-book olvasó annyit árt a klímának, amennyit 100 könyv. A GreenBiz szerkesztője, Matt Wheeland az első iPad megjelenésekor dicsérte annak környezetkímélő elemeit, például az energiahatékonyságát, az anyagok újrahasznosítását és a mérgező vegyszerek hiányát, mindezek ellenére azonban összességében negatív hatással van a környezetünkre. Mégpedig azért, mert sem a telefont, sem a számítógépet nem váltja ki, a legtöbb felhasználó számára megmarad „extra” eszközként, így végeredményben jóval több energiát használnak el.

Ajánlott tartalom

Több mint 700 millió forintos beruházással új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Több mint 700 millió forintos beruházással bővül új, 1,5 gigawatt éves teljesítményű napelemparkkal a Nestlé szerencsi gyára a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) támogatásával - közölte a vállalat pénteken az MTI-vel.