Megállapodtak az Európai Unió tagországainak környezetvédelmi miniszterei csütörtökön arról a szabályozásról, amely a környezetet súlyosan szennyező anyagok kibocsátásának korlátozásához szab új előírásokat az érintett ipari létesítmények számára.

Megállapodtak az EU-tagországok a szennyező ipar létesítményekre vonatkozó új szabályozásról

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak környezetvédelmi miniszterei csütörtökön arról a szabályozásról, amely a környezetet súlyosan szennyező anyagok kibocsátásának korlátozásához szab új előírásokat az érintett ipari létesítmények számára.

Kling István, a környezetvédelmi tárca államtitkára a luxemburgi megbeszélés után az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy Magyarország számára is megfelelő kompromisszum született. A szabályozás uniós szinten több mint 50 ezer létesítmény számára jelent új előírásokat számos szennyezőanyag tekintetében. Nincs ugyanakkor az érintett anyagok között a szén-dioxid.

A találkozó egyik nyitott kérdése az volt, hogy hány éven belül kell egy-egy iparágban alkalmazni a legjobb elérhető technológiára vonatkozó előírásokat. Részben magyar közbenjárásra ötéves átmenetben állapodtak meg. Ugyancsak vita volt arról, mekkora legyen az átállás időszaka a nagytüzelésű berendezések körében. A magyar álláspontnak megfelelően alakult ki az a kompromisszum, hogy a meglévő létesítményeknek 2020-ig lépcsőzetesen kell átállniuk. Az új létesítmények esetében a határidő két év lesz az irányelv hatályba lépése után.

Az Európai Parlamentnek még jóvá kell hagynia a szöveget, emlékeztetett Kling István. Megvitatták a miniszterek a találkozón több tagországnak azt a felvetését, amely szerint nemzeti döntés alapján tartósan tiltható vagy korlátozható lenne a génkezelt növények köztermesztési tilalma. Magyarország is támogatta ezt a kérést, és Kling István megerősítette, hogy ha erről jogszabály születne, akkor a jövőben az ország maga dönthetne a génmódosított növények termesztésnek engedélyezéséről az egész területét illetően.

Az Európai Bizottság mindazonáltal visszafogottan reagált a kezdeményezésre, és azt jelezte, hogy megvizsgálja a javaslatot. A miniszteri találkozón zajlott a biológiai sokféleségre vonatkozó cselekvési terv féléves értékelése is. A magyar küldöttség arra kérte az Európai Bizottságot, hogy 2010-re terjesszen elő javaslatot az úgynevezett özönfajok elleni védelem témájában 2010-re. A 2011-es magyar elnökség idejére esik ugyanis az újabb stratégia kialakítása ebben a kérdésben.

Ajánlott tartalom

Az EP jóváhagyta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálat, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, nagyobb rugalmasság bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében - írta közleményében az uniós parlament szerdán.