Megindul a felmelegedés?

A Brit-szigetektől nyugatra lévő középponttal ciklon örvénylik, amely a kontinens északnyugati partvidéke mentén okoz felhős időt, ott záporok is előfordulnak.

Európa legkeletibb területein is sok a felhő, zápor, zivatar is kialakul egy ott húzódó frontrendszer hatására. A két ciklonális mező között – a szárazföld középső részén – a leszálló légmozgások érvényesülnek; a Pireneusi-félszigettől az Alpokon át Észak-Skandináviáig elterülő magasnyomás területén általában napos, északon kissé hűvös, délnyugaton meleg az idő. Kánikulai a meleg Dél-Spanyolországban, ahol a hőmérséklet csúcsértéke a 40 fokot is meghaladja. A balti államokban és Oroszország északnyugati részén viszont kissé hideg van, ott délután is csupán 13, 16 fokot mérnek. Hétfő estig a Kárpát-medence az említett anticiklon keleti peremén helyezkedik el, a magasban már egy-két fokkal enyhébb levegő érkezik térségünk fölé. Hétfőn is a Dunától keletre lesz a legtöbb felhő, helyenként záporral, másutt az időnként erősebben megnövekvő felhőzet mellett napos idő valószínű. Az északi, északnyugati szél napközben többfelé megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5 és 13 fok között alakul, a hidegebb a Duna-Tisza-közén, és néhol délnyugaton a legvalószínűbb. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn 22 és 27 fok között várható.

Ajánlott tartalom

Az aszály vagy a belvíz veszélyeinek előrejelzésében is segíthet a HUN-REN ATK kutatói által kifejlesztett talajhidrológiai adatbázis

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének (HUN-REN ATK TAKI) kutatói elkészítették a HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0 verzióját, amely új lehetőségeket nyújt országos léptékű környezeti problémák ‒ többek között az aszály, a belvíz és a vízmegtartás ‒ elemzésére irányuló kutatások számára. Munkájukat a Science of The Total Environment folyóiratban publikálták, open access formában.