Megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának építése

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter csütörtökön letette a Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi árapasztó tározók alapköveit, ezzel megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának az építése a Közép-Tiszán.

Egy rendkívüli árhullám esetén a két tározó összesen mintegy 350 millió köbméter – azaz hét Velencei-tónyi – vizet lesz képes befogadni, és a már átadott Tiszaroffival együtt átlagosan 60-70 cm-es vízszintcsökkentést képes biztosítani a folyó Csongrád-Kisköre közötti szakaszán, de vízszintcsökkentő hatásuk még Szeged körzetében is eléri majd a 30 cm-t. 
Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter csütörtökön letette a Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi árapasztó tározók alapköveit, ezzel megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának az építése a Közép-Tiszán. Egy rendkívüli árhullám esetén a két tározó összesen mintegy 350 millió köbméter – azaz hét Velencei-tónyi – vizet lesz képes befogadni, és a már átadott Tiszaroffival együtt átlagosan 60-70 cm-es vízszintcsökkentést képes biztosítani a folyó Csongrád-Kisköre közötti szakaszán, de vízszintcsökkentő hatásuk még Szeged körzetében is eléri majd a 30 cm-t. A három árvízvédelmi létesítmény ezzel 570 ezer ember és 660 ezer hektár földterület árvízi biztonságát növeli a Közép-Tiszán. A két beruházás több mint 32 milliárd forintba kerül, a Környezet és Energia Operatív Program nagyprojektjeként, uniós támogatással valósulnak meg.

Szabó Imre miniszter az ünnepségen elmondta: a Vásárhelyi-terv első ütemében, 2013-ig összesen hat árapasztó tározó épül meg, melyek – a legszükségesebb hullámtéri beavatkozásokkal – a Tisza teljes hazai hosszán átlagosan 50-60 centiméterrel lesznek képesek csökkenteni egy rendkívüli árhullám szintjét. A hatból két tározó – a Cigándi és a Tiszaroffi – már elkészült, és a tervek szerint a Felső-Tiszán megépül a Szamos-Kraszna közi, illetve a Beregi tározó is.

A Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi tározók építésének elindításával ma két újabb jelentős lépést tettünk a Tisza-völgyében élő másfél millió ember árvízi biztonságáért – hangsúlyozta a miniszter, aki hozzátette, hogy a két építkezés mintegy háromszáz embernek ad majd munkát az elkövetkező években. Szabó Imre kiemelte: a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésére az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 110 milliárd forint áll rendelkezésre, ez az összeg a többszöröse annak, mint amit az elmúlt években erre a célra a költségvetés biztosítani tudott.

A Nagykunsági tározó 100 millió köbméter vizet lesz képes befogadni, ezzel mintegy 20 centiméterrel csökkentheti egy rendkívüli árvíz szintjét a térségben. A tervezett új töltések hossza 18,2 km, magasítani fognak 9 km meglévő töltést. A koronán üzemi út épül, amely alkalmas lesz kerékpározásra is. A tározó feltöltését és leürítését a Tisza bal parti töltésében, a Taskonyi szivattyútelep alatt megépülő vasbeton műtárgy fogja biztosítani. Az uniós nagyprojekt összköltsége 11,7 milliárd forint.

A Hanyi-Tiszasülyi tározóba közel 250 millió köbméter, azaz ötször annyi vizet lehet majd kiengedni, mint amennyi a Velencei-tóban van. Ez 47 centiméteres vízszintcsökkenést eredményez a térségben. Összesen 24,3 km hosszú új töltés épül és 7 km már meglévő töltést is magasítani fognak. A koronán üzemi utat alakítanak ki, ami kerékpározásra is alkalmas lesz. Sajfok alatt épül meg a vízbeeresztő és leeresztő műtárgy, és további 10 zsilip készül el. Az uniós nagyprojekt projekt összköltsége 20,5 milliárd forint.

A miniszter Kóthay László vízügyi szakállamtitkárral közösen helyezte el a két alapkövet, a Nagykunságiét Abádszalók közelében, a Mirhó-foki Emlékműnél, a Hanyi-Tiszasülyiét Tiszasüly határában, a Sajfoki szivattyútelepnél. A projektek gazdája a zöldtárcához tartozó Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság, a létesítményeket a Közép-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság fogja üzemeltetni. A tározók elárasztására a 2000-eshez vagy a 2006-oshoz hasonló rendkívüli árvizek idején, számítások szerint 15-20 évente kerülhet sor. A két tározó kivitelezési munkái várhatóan 2012 tavaszán fejeződnek be.

A Vásárhelyi-terv egészének megvalósulása másfél millió ember élet- és vagyonbiztonságát növeli majd. A legszükségesebb hullámtéri beavatkozásokkal és a tervezett, tíz-tizenkét tározóból álló rendszer segítségével – amely másfél milliárd köbméter árvíztömeg visszatartására lesz alkalmas – a Tisza hazai hossza mentén mintegy egy méteres vízszintcsökkentés érhető majd el.

Ajánlott tartalom

Megújulnak az őrségi vizes élőhelyek

Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.