Megmérgezett madarak tetemét találták meg a Kiskunsági Nemzeti Park területén

Három barna rétihéja, egy egerészölyv és egy fokozottan védett, műholdas nyomkövetővel felszerelt kerecsensólyom tetemét találták meg csütörtökön a Kiskunsági Nemzeti Park területén. A madarakat megmérgezték – közölte Fidlóczky József, a Kerecsensólyom LIFE-program vezetője pénteken az MTI-vel.

Az esetre a projekt keretében jeladóval felszerelt sólyom miatt derült fény, mert a nyomkövető eszköz riasztotta a szakembereket, és így talált rá a nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatának tagja a mérgezett tetemekre – mondta az Európai Unió környezetvédelmi politikáját támogató pénzügyi eszköz (LIFE) program projektvezetője. Fidlóczky József hangsúlyozta: a fokozottan védett kerecsensólyom természetvédelmi értéke egymillió forint. A programvezető beszámolt arról, hogy az elpusztult öreg hím madár egy bekamerázott fészekhez hordta a táplálékot, mivel nem kap táplálékot a tojó, ott fogja hagyni a fészket, és a tojások bezápulnak.

Véleménye szerint a vadásztársadalomban sokan azt vélelmezik, hogy azért nincs apróvad, mert sok a ragadozó. Ez természetesen nem igaz, azt is akarjuk bizonyítani a bekamerázott kerecsensólyom-fészekkel, hogy a ragadozó alapvetően mezei rágcsálókkal táplálkozik – fogalmazott Fidlóczky József. A magyar vadászterületeken jelentős problémát okoz a ragadozó madarak ellen irányuló szándékos mérgezés, ami nem csak rájuk, de a háziállatokra, és adott esetben az emberekre nézve is veszélyt jelenthet.

Fidlóczky József emlékeztetett arra, a most futó, második kerecsensólyom-védelmi LIFE projekt keretében került több sólyomra GPS-szel felszerelt nyomkövető, amelynek egyik célja éppen a veszélyeztető tényezők felderítése. Egy most indult másik LIFE projekt a mérgezések megszüntetését tűzte ki célul. Ennek keretében több tucat parlagi sasra kerül fel jeladó, pontosan azért, hogy gyorsan és hatékonyan fel lehessen deríteni a mérgezéses eseteket. Gilly Zsolt, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának osztályvezetője az MTI érdeklődésére elmondta: a rendőrégen feljelentést tettek ismeretlen személy ellen, és a nyomozás már megkezdődött.

Balaton-felvidéki Nemzeti Park szintén pénteken közölte az MTI-vel, hogy három rétisast mérgeztek meg a park területén: egy elpusztult, kettőt a fővárosban, az állatkertben ápolnak. A nemzeti park azt is közölte, hogy az elmúlt hónapokban – a szerdán megtalált sasokon kívül – több ragadozó madarat is megmérgeztek a Balaton-felvidéken.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.