Megnyílt a Hulladékból Termék Kiállítás Debrecenben!

A Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának aulájában.

Október 19-én, délután 14 órakor hivatalosan is megnyílt a szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő kiállítás, melyet rövid hulladékgazdálkodási konferencia is követett. A Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának aulájában már a megnyitó előtt több százan tekintették meg a tárlatot. A hatalmas aulát megtöltő hulladékfeldolgozó vertikum azt hivatott bemutatni, hogy a szelektív hulladékgyűjtés során begyűjtött hulladékokból mi készül Magyarországon.

A megnyitón Harsányiné Séllyei Ágnes, a Centrum gazdasági főigazgató-helyettese köszöntötte a vendégeket, mint házigazda. Az egyetem örömmel fogadta a kiállítást, mivel természetvédelmi-, környezetvédelmi-, hulladékgazdálkodási képzéseiket jól kiegészíti.
Viszkei György, az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója pedig elmondta, hogy mint koordináló szervezet, miért tartja fontosnak az együttműködést a szemléletformálás területén és mire kell a legjobban odafigyelnie a lakosoknak: “Célozzanak pontosan!” – hangzott a jó tanács.
Hartay Mihály, az ÖKO-Pack Nonprofit Kft. ügyvezetője és a kiállítás ötletgazdája felhívta a figyelmet oktatófilmjeikre, melyek térítésmentesen megrendelhetők a portálon.

A megnyitót követő rövid konferencián a szakos hallgatók tájékoztatást kaptak a magyarországi hulladékgazdálkodás és a szelektív hulladékgyűjtés helyzetéről, érdekességeiről:

Elsőként Makó Balázs, az A.K.S.D. Kft. másodnyersanyag üzletágvezetője bemutatta a debreceni szelektív hulladékgyűjtés és -kezelés működését. Debrecenben 3-féle gyűjtési mód terjedt el, ami évről évre hatékonyabban működik:
1) Házhoz menő szelektív gyűjtés
Debrecen-Józsa családi házas területén 3.400 lakos számára adottak a feltételek a zsákos gyűjtéshez, amivel döntően élnek is.
2) Gyűjtőszigetes gyűjtés
A városban szép számmal találunk gyűjtőszigeteket, melyeken három hulladékfajta gyűjthető: papír, üveg, műanyag.
“Én is szeretném cáfolni azt a tévhitet, miszerint a szelektív hulladékokat a szolgáltatók összeöntik! Nem vagyunk a saját munkánk ellensége!” – nyomatékosította Makó Balázs. A papír és az üveg hulladékot például egy autó szállítja el, de a tartály két részre tagoltsága ezt lehetővé teszi. Erre a költséghatékonyság miatt van szükség. A hasznosítás fokát mi sem mutatja jobban, mint a cég válogató- és bálázó csarnokának kapacitása. Évente 20.000 tonna hulladékot válogatnak szét fajta szerint ezen a telepen. Az A.K.S.D. Kft. munkatársa elmondta, hogy bár a begyűjtött mennyiségek szépen alakulnak, van még mit formálni az emberek szemléletén. Magas a gyűjtőbe nem való szennyeződés mértéke és gyakran szemétlerakóként is használják a szigetet. Évente 150 tonna szemetet szállítanak el a gyűjtőszigetek mellől, ami jelentősen megdrágítja az üzemeltetést. Emellett sajnos van példa a gyűjtőszigetek felgyújtására is, ami óriási károkat okoz a városnak és a szolgáltatónak egyaránt.

3) Hulladékgyűjtő udvar
Ide minden típusú hulladékot be lehet szállítani a lomtól kezdve a szelektívig. Tavaly 1460 tonnát vitt be a lakosság, s ebből 400 tonnát még újra is lehetett hasznosítani.

Viszkei György, az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója előadásában ismertette a koordináló szervezetek szerepét és feladataikat. Magyarországon 6-7 éve működik a szelektív hulladékgyűjtés rendszere és ez idő alatt szép eredményeket sikerült elérni. 2009-ben – a termelés és fogyasztás volumenének csökkenése mellett – 2008-hoz képest több a begyűjtött hulladékok mennyisége (60.000 tonna). Hazánk településeinek egyharmadán elérhető távolságban vannak már a gyűjtőszigetek, ahol a hulladékok 12%-át gyűjtjük szelektíven. Ez a nyugati országokhoz képest kevés, de ott 10-15 évvel korábban kezdték a rendszerek üzemeltetését. Szlovákiával, Lengyelországgal, vagy Horvátországgal összehasonlítva azonban kifejezetten jól áll Magyarország!

Baka Éva, az Italos Karton Egyesülés ügyvezető igazgatója a csomagolások fajtáiról és a fogyasztási szokásokról beszélt. Előadásából kiderült, hogy az egy főre jutó csomagolás felhasználásban az Amerikai Egyesült Államok “vezet” 300 kg/év mennyiséggel. Európában a franciák a legpazarlóbbak ebben a tekintetben 204 kilogrammal. Mi Európában a 18. helyen állunk, 85 kg/fő/év -es mennyiséggel.
Az italos dobozokat (tejes doboz, narancsleves doboz) Debrecenben a sárga gyűjtőbe kell helyezni, azaz a műanyagok közé. Budapesten például a kékbe (papír), attól függ a szolgáltató hogyan válogatja majd külön.

Bisztrán János, a Polyduct Zrt. termékmenedzsere a gyártó szemszögéből ismertette a szelektív hulladékgyűjtést, mivel a nádudvari cég gyártja Magyarország gyűjtőedényeinek nagy részét. “A termékeket az üzemeltetői- és felhasználói igények közösen alakítják.” – mondta az előadó.
Kísérleteznek olyan edényekkel is, melyek csökkentik az üveg gyűjtéséből származó zajt, ezzel is komfortosabbá téve a gyűjtést. A polietilénből készülő gyűjtők olyan bevonatot kapnak, melyről nagy nyomású mosóval könnyen eltávolíthatók a graffitik is!

További információk Hankó Gergelytől kérhetők a 70/249-61-13-as telefonszámon.

Ajánlott tartalom

MOHU: a hulladékudvarokon is leadható a konyhai élelmiszer-hulladék

A MOHU a konyhai élelmiszer-hulladék tesztjelleggel elindított, házhoz menő gyűjtése mellett egyes hulladékudvarokban is lehetővé tette az ilyen anyagok leadását; a szolgáltatás 33 helyszínen már elérhető, és az érintett hulladékudvarok száma folyamatosan bővül - közölte a vállalat kedden az MTI-vel.