Megszüntették a szénerőművek szövetségi tiltását az USA-ban

Az amerikai környezetvédelmi hatóság (EPA) új rendeletet adott ki, amely az eddigi tiltás után a tagállamok hatáskörébe utalja, hogy döntsenek a szénerőművek működtetéséről.

Andrew Wheeler, az EPA vezetője szerdán a rendelet aláírását követő sajtókonferencián a döntést indokolva kijelentette: az amerikaiak megbízható és megfizethető energiát akarnak, a fosszilis fűtőanyagok továbbra is fontos elemei lesznek az energiaellátásnak. Barack Obama kormányzata idején, 2015-ben hozták meg a korábbi tiltó rendeletet. Az Obama-adminisztráció a környezetvédelem előtérbe helyezésével a szénerőművek visszaszorítását szorgalmazta. A rendelet miatt sok tagállamban – köztük elsősorban Nyugat-Virginiában – bezárták a szénerőműveket. Donald Trump elnök már a 2016-os választási kampányában is a szénerőművek ismételt üzembe helyezését, az olcsóbb gáz és megújuló energiák miatt hanyatló szénipar megélénkítését ígérte. Az új rendeletet bejelentő sajtókonferencián David McKinley nyugat-virginiai republikánus képviselő azt hangoztatta, hogy a nap-, és a szélenergia nem eléggé megbízható ahhoz, hogy az energiaellátás ettől függjön. “A megújuló energiák használatára pedig még nem állunk készen, vagyis szükségünk van a szénre” – fogalmazott. Az első kommentárok szerint környezetvédelmi csoportok valószínűleg bíróságon támadják meg az új rendeletet. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke felháborítónak nevezte azt. A nagy környezetszennyezők most szabad utat kaptak és ezzel jelentősen ronthatják a már amúgy is erőteljes klímaválságot – mondta.

Ajánlott tartalom

Közös klímastratégiát hozott létre a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzata

Lezárult az a 2,9 millió eurós összköltségű LIFE projekt, amelynek keretében elkészült a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzatának közös, éghajlatváltozási sérülékenyvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája - közölte az vállalat pénteken az MTI-vel.