Megtisztítják a világ tengerparti strandjait

A szeptember 21-iki takarítási világnap alkalmából európai uniós kampány keretében az összes lakott kontinens több mint 80 országában összeszedik a strandokon összegyűlt, tengerbe került hulladékot – közölte az Európai Bizottság.

Karmenu Vella, a környezetpolitikáért, a tengerügyekért és a halászati politikáért felelős biztos tájékoztatása szerint a szeptember végéig tartó, az ENSZ-szel közösen szervezett és a helyi hatóságok és iskolák bevonásával megvalósuló akció során tonnaszámra kerül majd a szemét a tengerekből és tengerpartokról a helyi hulladékkezelő létesítményekbe. Elmondta, évente 8 millió tonna műanyaghulladék kerül a tengerekbe, és a strandtakarítás önmagában nem jelent megoldást e hatalmas kihívásra. Ezért kulcsfontosságú a megelőzés – hangsúlyozta. Mint emlékeztetett, az EU májusban fogadta el a műanyagok körforgásos gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatos európai stratégiát azon jogszabályokkal együtt, amelyek a tengeri hulladékként legáltalánosabban előforduló tíz, egyszer használatos műanyagtermék előállításának és felhasználásának csökkentését célozzák. Az egyszer használatos műanyagokról szóló irányelv egyebek mellett megtiltja egyes olyan eldobható műanyagtermékek használatát, amelyek alternatív termékekkel helyettesíthetők. Az új szabályok értelmében 2021-től tilos lesz az egyszer használatos műanyag tányérok, evőeszközök, szívószálak, lufipálcák és fültisztító pálcikák használata.

Ajánlott tartalom

Czepek Gábor: 2030-ra elérhető a villamosenergia-szuverenitás

Magyarország 2030-ra saját forrásokból fedezheti a teljes áramszükségletét, beleértve az addig kiépülő új ipari kapacitások villamosenergia-igényét is - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) közigazgatási államtitkára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) csütörtöki rendezvényén Budapesten.