Hatékony módszernek bizonyul a korallpopulációk regenerálódásának elősegítésére a laboratóriumban nevelt virágállatok betelepítése – állapították meg a Miami Egyetem kutatói, akik a Karib-tengeri térség egyik legnépesebb korallfajtája, az Acropora cervicornis telepeit vizsgálták tanulmányukban.
A Coral Reefs című folyóiratban közölt eredmények világszerte segíthetik a koralltelepek hosszú távú túlélését, amire jelenleg több tényező, egyebek között a klímaváltozás és az óceánok szennyezettsége is fenyegetést jelent – olvasható az eurekalert.org tudományos hírportálon. “Tanulmányunk azt bizonyítja, hogy a jelenleg alkalmazott módszerek nagyon hatékonyak” – mondta Stephanie Schopmeyer, az egyetem biológusa, a tanulmány vezető szerzője. A kutatók Florida és Puerto Rico különböző területein vizsgálták meg, hogy mennyire hatékony az a két évvel ezelőtt megkezdett program, amelynek keretében korallszöveteket távolítottak el az egyes telepekről, új korallokat tenyésztettek ki laboratóriumi körülmények között, majd a virágállatok kis csoportjait betelepítették a zátonyokra. Az eredmények azt mutatják, hogy a “donorkolóniák” nem sérültek a beavatkozás miatt, a betelepített virágállatok pedig ugyanúgy viselkednek, mint vadon élő társaik.
A Karib-tengeri térség egyik legnépesebb korallfajtája, az Acropora cervicornis populációja 90 százalékkal lecsökkent az 1980-as évek óta. A faj ma már fenyegetettként szerepel a veszélyeztetett fajokról szóló amerikai törvény alá tartozó állatok listáján. A korallzátonyok számos jó szolgálatot tesznek az emberiségnek: otthonául szolgálnak a halaknak és védelmet nyújtanak olyan természeti veszélyek ellen, mint a hurrikánok. A koralltelepek regenerálódásának elősegítése tehát azért is fontos, mert segít megóvni a part menti területeket a viharok okozta hullámoktól és a tengerszint-emelkedéstől. A Miami Egyetem Rescue-a-Reef (Ments meg egy zátonyt!) elnevezésű programja révén a nagyközönség is részt vehet a laboratóriumban nevelt korallok betelepítésében.